13 June 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
co lepsze leasing czy kredyt

Wybór finansowania środków trwałych jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dwa główne sposoby zakupu samochodu do firmy to leasing i kredyt. Zastosowanie odpowiedniego rozwiązania zależy od osobistych preferencji właściciela firmy. Czym różni się kredyt od leasingu?

Kredyt czy leasing, czyli jak dostarczyć samochód do firmy?

Samochód w firmie jednoosobowej bywa niezbędny. Poszukiwanie sposobu finansowania takiego zakupu z reguły oznacza dla przedsiębiorcy wybór między kredytem, a leasingiem. Leasing jest formą dzierżawy połączonej z kredytem. Leasingobiorca korzysta z auta na warunkach ściśle określonych umową leasingu. W czasie trwania umowy nie jest ono jednak jego własnością, a zostaje jedynie udostępnione na określony czas. Po zakończeniu umowy leasingu pojazd można wykupić, a kwota wykupu stanowi ułamek wartości rynkowej. Samochód można również oddać firmie leasingowej, aby następnie wynająć nowe auto na lepszych warunkach.

Kredyt natomiast, to forma finansowania auta, które w momencie zakupu staje się własnością kredytobiorcy. Wymaga większej liczby formalności. Bank przy udzielaniu kredytu samochodowego może wymagać dokumentów takich jak:

 • zaświadczenia z ZUS,
 • zaświadczenie z US,
 • sprawozdanie finansowe,
 • biznesplan.

Konieczne jest również posiadanie zabezpieczenia. W przypadku kredytu samochodowego – będzie nim wybrane przez przedsiębiorcę auto. Kredyt na zakup samochodu do firmy jest również droższy i wymaga wyższego niż w przypadku leasingu wkładu własnego. Duże znaczenie ma w tym przypadku historia kredytowa w BIK. Zbyt krótka może spowodować nawet odrzucenie wniosku podczas weryfikacji zdolności kredytowej.

Leasing operacyjny i leasing finansowy – który jest bardziej opłacalny?

Z leasingu najczęściej korzystają przedsiębiorcy rozpoczynający swoją działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy z reguły wybierają pomiędzy dwiema opcjami – leasingiem operacyjnym i finansowym. Osoby początkujące w biznesie zazwyczaj decydują się na leasing operacyjny. Druga popularną opcja to leasing finansowy, wymagający posiadania większych środków pieniężnych na samym początku.

 

Leasing operacyjny vs leasing finansowy
Leasing operacyjny Leasing finansowy
Czas trwania umowy Dłuższy niż 40% czasu amortyzacji przedmiotu. Dla samochodu trwa od 1 roku do 5 lat.  Dowolny. Zwykle jest on zbliżony do okresu amortyzacji.
Obowiązujące opłaty Wydatki leasingobiorcy to: 

 • czynsz leasingowy,
 •  opłaty wstępne
 • wydatki związane z użytkowaniem auta.
Wydatki leasingobiorcy to:

 

 • czynsz leasingowy,
 •  opłaty wstępne
 • wydatki związane z użytkowaniem auta.
Odpisy amortyzacyjne Obowiązek leasingodawcy Obowiązek leasingobiorcy
Koszt uzyskania przychodu Zalicza się: 

 • całość czynszu leasingowego, 
 • opłaty wstępne,
 •  inne opłaty związane z użytkowaniem przedmiotu.
Zalicza się:

 •  odpisy amortyzacyjne 
 • odsetki rat leasingowych.
Odliczanie VAT VAT odliczany jest od każdej raty leasingowej VAT odliczany jest w momencie wydania samochodu

W leasingu operacyjnym firma leasingowa jest właścicielem pojazdu. Do niej więc należy ostateczna decyzja, gdzie wykupić ubezpieczenie oraz wybór mechanika w razie nieprzewidzianego wypadku. Warto też pamiętać, że nie wszystkie takie firmy zgadzają się na leasing używanego auta.

Kredyt na samochód firmowy. Czym jest?

Kredyt inwestycyjny to rozwiązanie o charakterze celowym. Auto kupione w ten sposób jest jednocześnie zabezpieczeniem, co wpływa na obniżenie ogólnych kosztów. Wysokość kredytu zależna jest od zdolności kredytowej (w przypadku przedsiębiorców wymagane są na ogół dokumenty potwierdzające obrót w ciągu min. 12 miesięcy). Koszty – m.in. od historii w Biurze Informacji Kredytowej. Z tego powodu wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na niewielką pożyczkę ratalną, która pozwala zbudować firmie historię kredytową.

Możemy wyróżnić dwa najważniejsze rodzaje kredytów dla firm: inwestycyjne i obrotowe. Przedsiębiorca, który chce zakupić jakiś przedmiot do swojej działalności, korzysta z kredytu inwestycyjnego. Jest on udzielany na znacznie dłuższy okres niż leasing. Okres spłaty takiego zobowiązania może wynieść od 1 miesiąca nawet do 15 lat. Kredyt inwestycyjny można przeznaczyć na:

 • zakup nieruchomości,
 • remont nieruchomości,
 • spłatę kredytu inwestycyjnego w innym banku,
 • zakup maszyn,
 • zakup nowych technologii,
 • inne cele wiążące się z rozwojem biznesu.

Leasing a kredyt inwestycyjny – podobieństwa i różnice

Przy wyborze sposobu finansowania samochodu w firmie, warto zwrócić uwagę na podstawowe różnice pomiędzy leasingiem a kredytem. Mimo że obie formy skutkują dostarczeniem środka trwałego do przedsiębiorstwa, to warunki są zupełnie inne.

 

Leasing a kredyt – porównanie
Leasing Kredyt inwestycyjny
Cel umowy Możliwość użytkowania środka trwałego bez konieczności kupowania go na własności.  Zakupienie środka trwałego do firmy.
Okres trwania umowy Okres leasingu nie krótszy niż 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji. Z reguły od 1 roku do 6 lat. Okres kredytowania jest ustalany indywidualnie.
Prawo własności auta Auto stanowi własność leasingodawcy. Auto stanowi własność kredytobiorcy.
Minimalna wartość Jest ustalana przez leasingodawcę. Brak
Badanie zdolności kredytowej Uproszczony, nie wymaga dużej liczby formalności.  Skomplikowana procedura wymagająca szeregu dokumentów.
Korzyści podatkowe Możliwość zaliczenia raty, bądź części odsetkowej do kosztów uzyskania przychodu.  Brak

W związku z tym, że samochód co roku traci na wartości (m.in. dlatego, że się zużywa), dla wielu przedsiębiorców leasing stanowi korzystniejsze rozwiązanie. W taki sposób przedsiębiorstwo może co kilka lat dostarczyć sobie nowe auto bez konieczności wypełniania znacznej liczby formalności, chociaż przy sprowadzaniu w ten sposób pojazdów z zagranicy konieczne będzie wypełnianie AKC-U/S oraz opłacanie akcyzy. Minusem leasingu jest jednak to, że przedmiot nie należy do użytkownika. W razie wypadku, czy też zwykłego przeglądu, o wskazanie mechanika należy zapytać właściciela pojazdu. To może wiązać się z większymi, niż zakładane kosztami.

Porady

Dodaj komentarz