13 June 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
Obowiązkowe rzeczy w samochodzie

W Polsce istnieją dwa elementy wyposażenia samochodowego, które są wymagane przez prawo. Interesujące jest jednak to, że apteczka, która jest uznawana za nieodzowną, nie należy do nich. Obowiązkowe rzeczy w samochodzie nie muszą być regulowane prawnie, a ich obecności najczęściej sprzyja praktyka kierowców.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu zgodnie z prawem

Zgodnie z polskimi przepisami, w samochodzie muszą znajdować się dwie rzeczy, a mianowicie:

 1. gaśnica
 2. trójkąt ostrzegawczy

Wymagana gaśnica w samochodzie w Polsce

Przepisy dotyczące gaśnicy są dość enigmatyczne. Określają one minimalną wagę substancji gaśniczej na poziomie 1 kg. Należy jednak zrozumieć, że taka ilość zazwyczaj nie wystarczy do ugaszenia większego pożaru, dlatego w przypadku ewentualnego zagrożenia powinniśmy szybko zareagować. Jeśli mamy nieco więcej miejsca w samochodzie, warto zainwestować w gaśnicę o pojemności co najmniej 2 kg.

Raz w roku warto przeglądać sprzęt przeciwpożarowy, co nie powinno kosztować więcej niż 10 zł. Taka kontrola pomoże nam zidentyfikować ewentualne problemy z gaśnicą. Chociaż nie jest to wymagane przez prawo i policjant nie ma możliwości sprawdzenia działania urządzenia, warto to robić ze względów własnego bezpieczeństwa.

Jaki trójkąt ostrzegawczy należy nabyć?

Trójkąt ostrzegawczy, inaczej nazywany trójkątem awaryjnym lub odblaskowym, służy do informowania innych kierowców o potencjalnym problemie, gdy nasze auto jest z jakiegoś powodu unieruchomione. Jakie są cechy charakterystyczne takiego trójkąta? Przede wszystkim powinien on być odblaskowy i spełniać odpowiednie wymiary, zwykle wynoszące 43 x 43 x 43 cm. Potwierdzeniem spełnienia tych wymagań jest homologacja.

W Polsce obowiązują określone odległości, na jakie należy umieścić trójkąt ostrzegawczy. Na drogach ekspresowych i autostradach wynosi ona 100 m, natomiast na pozostałych drogach wartość ta mieści się w zakresie od 30 do 50 m. W przypadku awarii lub wypadku zabezpieczenie miejsca zdarzenia jest pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć przed udzieleniem pomocy poszkodowanym. Do tego celu służy właśnie trójkąt awaryjny.

Czy apteczka jest obowiązkową rzeczą w samochodzie?

Kwestia obowiązkowego wożenia apteczki w samochodzie budzi wiele kontrowersji. Mimo że przepisy nie nakazują tego, większość kierowców uważa, że powinna być ona zawsze dostępna w pojeździe. Nic dziwnego, gdyż zdrowie i życie są jednymi z najważniejszych wartości dla Polaków. Posiadanie apteczki w samochodzie stanowi nieocenione wsparcie zarówno w udzielaniu pomocy poszkodowanym, jak i dbaniu o higienę podczas tego procesu.

Co powinno się znaleźć w samochodowej apteczce? Oto lista podstawowych elementów:

 • para rękawiczek ochronnych
 • woda utleniona lub jodyna
 • sterylna gaza
 • bandaże
 • plastry z opatrunkiem
 • nożyczki
 • folia termoizolacyjna
 • ustnik do sztucznego oddychania

Natomiast przewożenie leków w apteczce jest zdecydowanie odradzane. Leki wymagają odpowiednich warunków przechowywania, w tym odpowiedniej temperatury, które trudno jest utrzymać w samochodzie.

Jakie inne rzeczy warto mieć w samochodzie?

Istnieje jeszcze kilka innych przedmiotów, bez których nie powinniśmy opuszczać garażu, choć ich obowiązek posiadania w samochodzie nie jest prawnie ustalony, podobnie jak w przypadku apteczki. Co jeszcze można dodać do naszej listy obowiązkowych rzeczy w samochodzie?

 1. kamizelka odblaskowa
 2. zestaw zapasowych żarówek
 3. koło zapasowe lub jego odpowiednik
 4. zestaw narzędzi, w tym lewarek
 5. linka holownicza
 6. okulary przeciwsłoneczne
 7. woda mineralna i czekolada

Są to przedmioty, które poprawiają nasze bezpieczeństwo lub pomagają uniknąć problemów podczas awarii. Dodatkowe wyposażenie samochodu, w tym to, co powinno się w nim znajdować, zależy również od wielkości pojazdu.

Porady