24 April 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
Jak wypełnić akc-u/s?

Kiedy sprowadzamy samochód z zagranicy, koniecznie powinniśmy opłacić akcyzę. Dzięki internetowemu systemowi Służby Celnej nie jest to ani trudne, ani czasochłonne. Radzimy jak wypełnić AKC-U/S, czyli druk potwierdzający dokonanie tej formalności. Bez niego nie zarejestrujemy sprowadzonego auta!

Co to jest AKC-U/S? To podstawa przy imporcie samochodu

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zakup samochodu używanego jest jego import. Aby zarejestrować auto sprowadzone z zagranicy, musimy wcześniej opłacić akcyzę. Jej koszt zależy przede wszystkim od rodzaju silnika oraz jego pojemności. Czym bardziej szkodliwy dla środowiska jest samochód, tym więcej będziemy musieli zapłacić. Co z formalnościami? Najmniej problemu będziemy mieli z potwierdzeniem akcyzy pojazdu nabytego w krajach Unii Europejskiej.

Aby dopełnić wszystkich formalności związanych z kosztem opłacenia akcyzy za sprowadzony samochód, musimy znaleźć i wypełnić AKC-U/S, czyli “deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych”. Jest to dokument przygotowywany na potrzeby Krajowej Administracji Skarbowej, którą informujemy o dokonaniu stosownej wpłaty.

Należy przy tym pamiętać, że terminy składania deklaracji oraz opłacania akcyzy nie są tożsame. AKC-U/S musimy wypełnić maksymalnie 14 dni po powstaniu obowiązku akcyzowego (przekroczenia granicy), a na wpłatę odpowiedniej sumy mamy 30 dni, niezależnie czy kupujemy auto z Niemiec, czy z innego państwa Unii Europejskiej. Gdzie znajduje się odpowiedni druk?

Odpowiedni druk znajdziesz na stronie PUESC

Internetowe systemy są doskonale znane wszystkim kierowcom, którzy decydują się na zakup używanego auta. Doskonale rozpoznają oni chociażby CEPiK, dzięki któremu mogą sprawdzić historię pojazdu po numerze VIN. Niejednego klienta uratowało to przed nabyciem samochodu, który w rzeczywistości odbiegał bardzo daleko od zapewnień sprzedawcy.

System internetowy, w którym znajdziemy deklarację akcyzową, ukrywa się z kolei pod akronimem PUESC. Jest to skrót od Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej. Bardzo możliwe, że chcąc wypełnić AKC-U/S posiadamy już na niej konto. Właśnie tam znajdują się bowiem najbardziej aktualne informacje na temat zapłaty za akcyzę oraz numer konta odpowiedniego Urzędu Skarbowego, jeżeli nie mamy bankowości internetowej i nie jesteśmy w stanie zrobić za jej pomocą przelewu podatkowego.

Kiedy akcyza jest już opłacona, pozostaje nam tylko wypełnić druk AKC-U/S. Jak to zrobić?

Jak wypełnić AKC-U/S? Instrukcja krok po kroku

Aby wypełnić AKC-U/S i dopełnić jedną z najważniejszych formalności po zakupie auta w Unii Europejskiej, czyli deklarację akcyzową, musimy:

  1. Utworzyć konto na stronie internetowej PUESC.
  2. Po zalogowaniu się kliknąć przycisk “Wypełnij deklarację wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu”, która oznaczona jest ikoną zielonego samochodu.
  3. Wypełnić po kolei pięć stron formularza zgodnie z instrukcjami systemu sprawdzającego na bieżąco ewentualne błędy.
  4. Kliknąć przycisk “wygeneruj formularz”.
  5. Przejść do folderu “do wysyłki” w zakładce “Moje dokumenty”, którą widzimy w górnej belce panelu PUESC.
  6. Potwierdzić formularz za pomocą opcji “podpisz”, a po zmianie statusu dokumentu kliknąć “wyślij”.
  7. Pobrać UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, z folderu “odebrane”. To informacja o tym, że akcyza za samochód jest opłacona.

Jak na dłoni widać więc, że wypełnienie AKC-U/S jest naprawdę proste!

Porady