9 November 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
ubezpieczenie auta w leasingu

Leasing samochodu to jedna z najczęściej wybieranych opcji finansowania nowego auta. Jest to korzystne zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy raty leasingu mogą doliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Ważną kwestią przy leasingu jest ubezpieczenie. Jak ubezpieczyć taki samochód? Z poniższego artykułu dowiesz się tego w kilka minut.

Samochód w leasingu – warunki ubezpieczenia

Ubezpieczenie samochodu w leasingu to jedna z najważniejszych kwestii przy tym rodzaju finansowania nowego samochodu. Stanowi jeden z warunków firm leasingowych, które mogą oczekiwać szerokiego zakresu ubezpieczenia. Warto się na to przygotować. Zazwyczaj leasingodawca wymaga od klienta, by ten wykupił ubezpieczenie w zakresie OC, NNW i AC.

Finansujące kupno samochodu firmy leasingowe zazwyczaj posiadają umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi. W ramach kompleksowej obsługi przedstawiają je klientowi. Propozycje TU zwykle są dobre, a rabaty wynikające ze współpracy dwóch firm mogą okazać się korzystne. Wybór preferowanej przez leasingodawcę oferty może wpłynąć na obniżenie miesięcznych opłat za leasing.

Firma leasingowa jako właściciel samochodu musi wyrazić zgodę na warunki ustalone przez TU. Dodatkowo klient, który chciałby ubezpieczyć samochód na własną rękę, musi o tym poinformować swojego leasingodawcę. Firma leasingowa natomiast nie ma obowiązku godzić się na taką zmianę. Może też wymagać dodatkowej prowizji, którą doliczy dodatkowo do raty.

Ubezpieczenie auta w leasingu – ile może kosztować składka?

Składka ubezpieczeniowa na samochód najczęściej jest wliczona w ratę leasingu. Ta z kolei jest ustalana dla każdego klienta indywidualnie. Na cenę raty ma natomiast wpływ:

  • rodzaj leasingu samochodu – czy jest to leasing operacyjny, finansowy lub inny,
  • koszt samochodu wziętego w leasingu,
  • okres spłaty leasingu – może się wahać od 1 roku do nawet 8 lat,
  • koszt ubezpieczenia, które postanowił wziąć klient firmy leasingowej.

Jak można zauważyć koszt ubezpieczenia to jedynie część wszystkich opłat. Koszt ubezpieczenia może wynieść od 2,5 tys do 4 tys zł. Z tego powodu jest zazwyczaj rozbijany na 12 rat i dopisany do raty leasingu.

I znów powraca fakt, że firma leasingowa, jako właściciel samochodu dyktuje warunki ubezpieczenia. Zabezpieczeniem leasingu jest kupiony przez firmę leasingową samochód. Dlatego też leasingodawca będzie wymagał i ubezpieczenia OC, i autocasco. Klient firmy leasingowej także powinien pamiętać, że życie bywa nieprzewidywalne, a ubezpieczenie AC może bardzo pomóc w przypadku kradzieży samochodu lub wypadku komunikacyjnego.

Auto w leasingu a szkoda. Jakie to niesie konsekwencje dla leasingobiorcy?

Uszkodzenie samochodu może się przydarzyć każdemu. Jeśli dojdzie do kolizji lub innej szkody z udziałem samochodu w leasingu, wówczas klient firmy leasingowej będzie mógł skorzystać z ubezpieczenia AC. W ramach tego ubezpieczenia części samochodu zostaną wymienione na oryginalne.

Naprawa samochodu w serwisie spowoduje wzrost składki ubezpieczenia. Jeśli ubezpieczenie nie będzie w stanie pokryć kosztów naprawy, to leasingobiorca będzie musiał pokryć różnicę. Dlatego dobrym pomysłem jest ubezpieczenie się od ryzyka straty finansowej.

Będzie to świetne rozwiązanie jeśli dojdzie do szkody całkowitej. W tej sytuacji umowa leasingu zostanie rozwiązana i rozliczona. Jeśli odszkodowanie będzie wyższe niż suma pozostałych rat – nadwyżka trafi na konto klienta. Ale jeżeli ubezpieczyciel nie będzie w stanie pokryć kosztów, to leasingobiorca będzie musiał wypłacić różnicę z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – na które warto zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej (OC) to jedyne ubezpieczenie, bez którego nie można wyjechać na ulicę w Polsce. Jest również ważne w całej Unii Europejskiej. W razie spowodowania szkody ubezpieczyciel wypłaci pieniądze poszkodowanemu. Kierowca, który spowodował wypadek nie będzie musiał odpowiadać finansowo do kwoty gwarantowanej przez TU.

Leasingodawca może oprócz tego oczekiwać także wykupienia:

  • ubezpieczenia Auto Casco (AC) ,
  • ubezpieczenia od Następstw Niebezpiecznych Wypadków (NNW),
  • ubezpieczenia Car Assistance (CA).

Ubezpieczenie AC to drugie ubezpieczenie wymagane przy leasingu, ale i przez banki przy kredycie samochodowym.. Przezorność jest tutaj bardzo ważna, bo samochody kupowane w leasingu zazwyczaj są nowe. Prywatnie również warto zainwestować w to ubezpieczenie – zwłaszcza jeśli kierowca nie posiada pieniędzy na kolejny samochód. Ubezpieczenie NNW chroni natomiast rodzinę kierowcy w przypadku, gdyby ten zginął lub został mocno poszkodowany w wypadku i nie był w stanie spłacać rat.

Osoby, które często wyjeżdżają za granicę powinny rozważyć assistance samochodu. Nazywane “ubezpieczeniem świętego spokoju” może w swoim pakiecie zawierać nie tylko holowanie samochodu z miejsca wypadku. Pakiet assistance może zawierać też np. auto zastępcze, a nawet opiekę medyczną. Ubezpieczenie assistance można wykupić na cały rok, ale istnieje możliwość kupna tylko na kilka dni – np. na wakacje za granicą.

Jeżeli klient firmy leasingowej lub jakikolwiek inny kierowca postanowił wyjechać np. do Rosji lub na Ukrainę, to nie wystarczy ubezpieczenie OC. W takiej sytuacji będzie jeszcze konieczna Zielona Karta. W innym przypadku kierowca zostanie cofnięty na granicy celnej. Warto zwrócić uwagę, w których państwach obowiązuje Zielona Karta, żeby nie dać się zaskoczyć w najgorszym momencie.

Leasing samochodowy

Dodaj komentarz