8 September 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
Wypowiedzenie OC po zakupie samochodu — zasady

Każdy kierowca prawnie zobowiązany jest do posiadania aktualnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, którego zakres obejmuje szkody powstałe na skutek użytkowania pojazdu. Taka polisa potocznie nazywana jest ubezpieczeniem OC. Czy w przypadku nabycia nowego pojazdu możliwe jest wypowiedzenie aktualnej umowy OC po zakupie samochodu? Jak obniżyć koszt jego ubezpieczenia? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, gdzie odpowiemy na te pytania!

Czy można wypowiedzieć OC po zakupie ubezpieczonego samochodu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, możliwość wypowiedzenia umowy OC samochodu dopuszczona jest w trzech przypadkach. Pierwszy z nich to sytuacja, gdzie obecne ubezpieczenie jest bliskie końca. Drugą z nich jest zakup nowego pojazdu i chęć dopełnienia formalności po zakupie auta. Trzecią z możliwości jest opcja wypowiedzenia polisy OC w sytuacji, kiedy została ona przedłużona automatycznie przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Drugi przypadek dotyczy kierowców, którzy zdecydowali, że po zakupie auta, nie chcą kontynuować obowiązującej polisy i chcieliby na własną rękę wykupić inne ubezpieczenie OC. Kierowcy często szukają korzystniejszych finansowo warunków niż te obecnie obowiązujące. Podstawą prawną tego rozwiązania są artykuły 28, 28a i 31 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych.

Jak złożyć wypowiedzenie OC po kupnie pojazdu?

Wypowiedzenie OC po kupnie pojazdu możliwe jest tylko po złożeniu stosownego wniosku, którego odbiorcą powinno być obecne towarzystwo ubezpieczeniowe. Rozwiązanie obowiązującej polisy możliwe jest tylko przez złożenie wypowiedzenia w formie pisemnej, nie można dokonać go online lub telefonicznie.

Najpopularniejsze wzory wypowiedzenia OC z łatwością można odnaleźć na stronie internetowej danej firmy ubezpieczeniowej. Taki wniosek powinien zawierać kluczowe elementy takie jak:

  • imię i nazwisko ubezpieczonego,
  • nazwa i adres ubezpieczyciela,
  • numer i seria polisy,
  • dane ubezpieczonego auta,
  • wspomnienie o podstawie prawnej dla tego rozwiązania.

W jakich sytuacjach warto wypowiedzieć umowę ubezpieczeniową?

Wypowiedzenie obowiązującej umowy ubezpieczeniowej warto rozważyć w przypadku, jeśli jesteśmy w stanie znaleźć ofertę, która byłaby korzystniejsza finansowo niż ta obowiązująca. Zmianę warto rozważyć również, gdy zakres nowej polisy jest szerszy, a ubezpieczyciel, w zamian za podpisanie umowy o OC, zaoferuje za darmo dodatkowe usługi i benefity. Może to być opłacalne również w przypadku zakupu samochodu na firmę i chęci odliczenia kosztów od podstawy opodatkowania.

Jak obniżyć koszt ubezpieczenia nowego auta?

Dla osób, które mają prawo jazdy od niedawna, znakomitym sposobem na obniżenie kosztu ubezpieczenia OC jest współwłasność, która pozwoli na skorzystanie ze zniżek za bezszkodową jazdę drugiego właściciela pojazdu. Tańsze ubezpieczenie możliwe jest też w przypadku zakupu całych pakietów polis, przykładowo OC + AC, NNW i Assistance. Koszt takich pakietów często jest nawet o kilkadziesiąt procent niższy, niż jakby kierowca kupił je osobno!

Warto skorzystać również z internetowych porównywarek ubezpieczeń, które pozwolą na bardzo szybkie zestawienie ofert wielu firm ubezpieczeniowych i wybór najkorzystniejszej z nich. Przed zakupem auta, warto zwrócić też uwagę na pojemność silnika, im będzie ona mniejsza, tym mniejszy będzie koszt polisy. Jeśli pozwala ci na to sytuacja finansowa, opłać ubezpieczenie OC bez rozdzielania go na raty, będzie to zawsze tańszy wariant!

Porady