16 April 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
Samochód poleasingowy - co trzeba wiedzieć?

Leasing to jedna z najczęściej wykorzystywanych opcji finansowania majątku trwałego w firmie. Przedsiębiorcy korzystają z niego najczęściej do zakupu samochodu (chociaż w leasing można wziąć również inne maszyny czy sprzęt). Po zakończeniu leasingu istnieje możliwość wynajęcia nowego samochodu jeszcze taniej. To sprawia, że kilkuletni, względnie nowy samochód można kupić za cenę niższą od rynkowej. Czy kupno używanego samochodu jest korzystne?

Samochody poleasingowe – czy warto kupić używane auto?

Auta poleasingowe cieszą się popularnością wśród kupujących, bo pochodzą z legalnego i wiarygodnego źródła. Takie auto ma jasną, udokumentowaną historię, zazwyczaj jest też stosunkowo nowe. Odstąpienie od umowy leasingu wystąpić może w końcu niespodziewanie szybko. W związku z tym zyskujemy znacznie większą szansę na uniknięcie ukrywanych usterek. Niektóre samochody podlegają jeszcze gwarancji producenta. Auto poleasingowe można zakupić zarówno na cele przedsiębiorstwa, jak i do prywatnego użytku.

Nie znaczy to jednak, że kupno samochodu poleasingowego jest rozwiązaniem pozbawionym ryzyka. Aby tego ryzyka uniknąć, najlepiej kupować od sprawdzonych firm specjalizujących się w skupowaniu i sprzedaży sprzętu i samochodów poleasingowych. Do największych sprzedawców należą:

  • Masterlease,
  • Getin Leasing,
  • Leaseplan,
  • Alphabet.

Rzecz jasna nie są to jedyne firmy oferujące auta poleasingowe. Warto jednak szukać tych renomowanych salonów, ponieważ samochody poleasingowe mogą być w świetnym, ale i w bardzo złym stanie. Wszystkie informacje możemy łatwo znaleźć w sieci, np. poprzez opinię osób na różnych forach internetowych. Pamiętajmy, żeby przed podpisaniem umowy przeczytać wszystkie informacje w niej zapisane. Oprócz ceny najważniejsze są te dotyczące stanu technicznego używanego samochodu.

Na co zwracać uwagę kupując auto poleasingowe? Koszt i stan techniczny auta

Zarówno przedsiębiorca, jak i osoba prywatna podczas zakupu auta poleasingowego muszą zwrócić uwagę na stan techniczny samochodu. Warto też dowiedzieć się, kto początkowo korzystał z samochodu. Największe zużycie podzespołów samochodu powodują ludzie jeżdżący dużo i na krótkich dystansach. W taki sposób funkcjonują np. handlowcy rozwożący towar. Na niewielkich odcinkach drogi silnik nie jest w stanie się rozgrzać, więc spala więcej paliwa i szybciej się niszczy. Warto zwrócić uwagę na auto prowadzone przez osobę na wyższym stanowisku. Auto kierownika czy managera używane jest rzadziej, dlatego przebieg i ogólne wyeksploatowanie auta będą mniejsze. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki, jednak w tym przypadku zdarzają się one rzadziej.

Samochody poleasingowe o niskim przebiegu mogą być trudne do uzyskania, ponieważ:

  • Auta w najlepszym stanie technicznym, czyli z najkrótszym przebiegiem i pełną dokumentacją serwisową trafiają najczęściej do salonów firmowych. W niektórych przypadkach jest na nie udzielana nawet 6-miesięczna gwarancja, jednak ceny takich aut nie są atrakcyjne. W ten sposób można jednak kupić pewny pojazd w dobrym stanie.
  • Zanim dojdzie do aukcji danego samochodu, dobre oferty mogą trafić w ręce pracowników danej firmy. Pracodawcy pierwszą aukcję mogą zorganizować właśnie dla nich. Najlepsze okazje mogą zostać wyeliminowane, jeszcze zanim trafią na ogólnodostępną aukcję.
  • Duże firmy mogą wystawić całą flotę na zamkniętych aukcjach w których biorą udział tylko podmioty gospodarcze. Wszystkie samochody są wówczas sprzedawane hurtowo i trafiają w ten sposób np. do komisów i salonów sprzedaży używanych samochodów.

Innym elementem na który warto zwrócić uwagę jest stan techniczny auta. Ceny najtańszych samochodów poleasingowych mogą wynikać z nieostrożnej jazdy pracownika danej firmy. Może się okazać, że w wyniku ostrej jazdy na drodze wyeksploatowaniu uległy takie elementy samochodu jak skrzynia biegów, silnik, zawieszenie. Wnętrze samochodu może wymagać odświeżenia – w co bardziej wyeksploatowanych autach nie tylko wyciera się kierownica, ale też tapicerka, która może wydzielać brzydki zapach, straszyć wypalonymi przez papierosy dziurami czy nieestetycznymi zagnieceniami.

Finansowanie samochodu. Kredyt, pożyczka czy leasing?

Istnieje kilka możliwości odkupienia auta poleasingowego od poprzedniego użytkownika. Różnice mogą wynikać np. z miejsca zakupu używanego pojazdu. Jeśli używane auto wróciło do firmy leasingowej, ta może chcieć jeszcze raz wynająć go w formie leasingu. Warto jednak pamiętać, że z punktu widzenia leasingodawcy istotny jest również wiek samochodu po zakończeniu umowy. Zazwyczaj nie może on przekroczyć od 8 do 10 lat. Pamiętajmy też że ubezpieczenie samochodu w leasingu może być droższe w przypadku wynajmowania auta używanego. Istnieje też możliwość przejęcia leasingu od poprzedniego leasingobiorcy poprzez cesję wierzytelności. Polega ona na podpisaniu zobowiązania z jednego leasingobiorcy na drugiego. Muszą na to wyrazić zgodę zarówno konsumenci lub przedsiębiorcy dokonujący cesji, jak i leasingodawca.

Jeśli kupujemy samochód poleasingowy z salonu lub firmy sprzedającej auta używane, możemy zgłosić się do banku i złożyć wniosek o kredyt. Do wyboru mamy kredyt gotówkowy, czyli ofertę gotówki przeznaczonej na dowolny cel. RRSO takiego kredytu jest wyższe jednak w przypadku samochodu poleasingowego (czyli używanego) może się jednak okazać łatwiej dostępny niż kredyt samochodowy. W tym przypadku, podobnie jak w przypadku firm leasingowych, bardzo ważnym elementem jest wiek pojazdu. Aby otrzymać którykolwiek z tych kredytów w banku trzeba jednak posiadać zdolność kredytową i historię w Biurze Informacji Kredytowej.

Jeśli bank odmówił nam udzielenia kredytu, a firma leasingowa nie chce słyszeć o finansowaniu używanego auta, możemy również skorzystać z oferty firm pozabankowych. Te instytucje udzielają pożyczek nawet tego samego dnia od złożenia wniosku. Co więcej, pożyczkodawcy zazwyczaj nie przywiązują tak dużej uwagi do historii kredytowej jak banki. Niektóre kredyty możemy otrzymać już od pierwszego dnia działalności. Chociaż oczywiście posiadanie zaświadczenia o dochodach jest bardzo ważne – pozwala na otrzymanie większej kwoty w bardzo krótkim czasie.

Leasing samochodowy

Dodaj komentarz