23 May 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
Kiedy zmienić opony na zimowe - poradnik 2019

Zastanawiasz się, kiedy wymienić opony na zimowe? Wszystko zależy od temperatury. Jeśli ta spada poniżej 7 stopni Celsjusza, koniecznie należy już zmienić opony. Nie ma znaczenia, czy będzie to październik czy grudzień – pogoda w Polsce bywa kapryśna i to na nią trzeba przede wszystkim patrzeć. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wymianie opon na zimowe?

Opony zimowe – kiedy je założyć w 2019 roku?

W Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe, ale podobnie jest z apteczką samochodową, którą mimo to mają wszyscy odpowiedzialni uczestnicy ruchu. Warunkiem jest jednak posiadanie opony o minimalnej grubości bieżnika wynoszącej około 1,6 mm. Wymianę opon wymusza zazwyczaj ubezpieczenie samochodu. W razie kolizji, przy niezmienionych oponach Towarzystwo Ubezpieczeniowe może odmówić wypłacenia odszkodowania.

Optymalna temperatura powietrza do wymiany ogumienia w samochodzie osobowym wynosi około 7 stopni Celsjusza. Dlaczego? W tym okresie mieszanki surowcowe wykorzystywane w oponach letnich przestają spełniać swoją rolę. W Polsce, gdzie rozbieżności temperatur są wysokie, zaniedbanie zmiany opon na zimowe może doprowadzić nawet do wypadku drogowego.

Według mechaników i producentów opon optymalnym czasem na wymianę opon na zimowe jest październik. W tym miesiącu nie ma już takiej różnicy temperatur. Wcześniejsza wymiana opon pozwoli również na uniknięcie długiej kolejki do mechanika. Kiedy zmienić opony letnie na zimowe?

Województwo Opony zimowe – kiedy?
zachodniopomorskie 28.10. – 11.11.2019
pomorskie 27.10. – 10.11.2019
warmińsko-mazurskie 24.10.- 06.11.2019
podlaskie 26.10. – 08.11.2019
mazowieckie 26.10.- 09.11.2019
kujawsko-pomorskie 28.10 – 11.11.2019
wielkopolskie 31.10 – 14.11. 2019
lubuskie 29.10.- 12.11.2019
łódzkie 26.10.- 11.11.2019
dolnośląskie 27.10 – 09.11.2019
opolskie 30.10. – 13.11.2019
śląskie 29.10. – 12.11.2019
świętokrzyskie 27.10 – 28.10.2019
lubelskie 27.10. – 10.11.2019
małopolskie 27.10. – 04.11.2019
podkarpackie 27.10.- 09.11.2019

Jakie opony zimowe wybrać?

Opona zimowa jest skonstruowana do eksploatacji w trudniejszych warunkach klimatycznych. Mieszanka gumowa w oponach zimowych zawiera m.in. większą ilość krzemionki. To sprawia, że guma nie twardnieje w niskich temperaturach. W Polsce takie warunki panują od października nawet do kwietnia. Średnie temperatury spadają wtedy poniżej 5-7 st. C. W takiej temperaturze istnieje ryzyko, że na drodze pojawi się śnieg, gołoledź lub błoto pośniegowe.

Zgodnie z zaleceniami producentów, rozmiar opon zimowych powinien być taki sam, jak rozmiar opon letnich montowanych w aucie podczas procesu produkcji. Jednocześnie warto pamiętać, że węższe opony zwiększą siłę nacisku auta na nawierzchnię i zapewniają bardziej komfortową jazdę. Dlatego warto wziąć pod uwagę również taką możliwość, szczególnie jeśli potrzebujemy zwiększyć przyczepność samochodu na śniegu.

Opona wykorzystywana zimą powinna posiadać specjalną konstrukcję bieżnika. Istotna jest przede wszystkim duża liczba lameli, które pomagają utrzymać auto na ubitym śniegu. Głębokość bieżnika opony zimowej może wynosić nawet 10 mm. Minimalna głębokość bieżnika powinna wynosić 1,6 mm, ale producenci sugerują wymianę opony gdy bieżnik zetrze się do głębokości poniżej 4 mm. Jednocześnie warto pamiętać, że do takiej opony nie nadaje się zestaw naprawczy zamiast koła zapasowego, szczególnie biorąc pod uwagę niskie temperatury.

Rodzaje opon zimowych – który wybrać?

Opony zimowe także dzielą się na różne rodzaje Wpływa na to m.in. strefa klimatyczna, w której mają być użytkowane. Do najbardziej popularnych rodzajów opon zaliczamy:

 • Oponę alpejską – czyli typową oponę zimową. Ten typ opony sprawdza się świetnie w umiarkowanej strefie klimatycznej. Opony alpejskie są projektowane z myślą o drogach odśnieżanych, posypywanych piaskiem, solą bądź innym środkiem chemicznym. Producenci zwracają większą uwagę na warunki na mokrej i suchej nawierzchni przy niskich temperaturach. Świetnie sprawdzają się na śliskim i ubitym śniegu oraz na lodzie.
 • Oponę nordycką – ten typ opony jest użytkowany w krajach o bardziej surowym klimacie. Np. w Rosji, Kanadzie, Skandynawii czy w północnych Stanach Zjednoczonych. Tam drogi są odśnieżane, ale nie posypywane solą czy innym środkiem chemicznym. Opony nordyckie są projektowane, aby radzić sobie bez kolców na ubitym śniegu i na lodzie. W Polsce ich dostępność jest jednak niska, a ceny bardzo wysokie.
 • Oponę sportową i SUV – specjalne opony zimowe przeznaczone do samochodów z silnikiem o dużej mocy.

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany opon na zimowe

Wymiana opon na zimowe to konieczność w polskim klimacie. Warto ustalić odpowiadające nam parametry i dostosować koszt zakupu do naszych możliwości finansowych. Wybierając opony zimowe warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:

 • data produkcji – opony zimowe zużywają się szybciej, ponieważ wykonuje się je z miększej mieszanki gumowej. Taka mieszanka szybciej się ściera. Co ciekawe producenci sugerują wymianę ogumienia co około 5 lat od daty produkcji opon, a nie od daty ich zamontowania.
 • gwarancja – długość gwarancji dla opon zimowych zależy od producenta. Może ona wynieść do 3 lat od daty zakupu i nie więcej niż 5 lat od daty produkcji.
 • marka – warto sięgać po opony sprawdzonych producentów i nie szukać odpowiedników na rynku chińskim. Produkty z Chin z reguły są tańsze, jednak na ich koszt wpływa również jakość mieszanki gumowej.

Ponadto przy każdorazowej sezonowej wymianie ogumienia powinniśmy korzystać z usług sprawdzonych warsztatów. Warto decydować się na usługi serwisu, który wymianą opon zajmuje się przez cały rok, co gwarantuje lepsze wyposażenie i większe doświadczenie pracowników. Podczas wymiany opon specjaliści zwrócą uwagę na:

 • ocenę stanu opon z poprzedniego sezonu,
 • dobór odpowiedniego ogumienia,
 • odpowiednie ciśnienie,
 • właściwe dokręcenie kół,
 • prawidłowy montaż kół.

Wymiana opon na zimowe to niezależnie od regulacji prawnych obowiązek każdego kierowcy. Zimą ulice bywają niebezpieczne, a dobrej jakości opony to podstawa dla zachowania ostrożności. Tu nie warto być mądrym po szkodzie, dlatego jeśli opony w naszym aucie nie zostały zmienione – należy to zrobić jak najszybciej. Pamiętając oczywiście o tym, aby kompatybilne było z nimi koło zapasowe.

Używane opony zimowe – czy warto je kupować?

Zakup opon to dla każdego kierowcy duży wydatek. Koszt ogumienia w zależności od jakości oraz modelu samochodu może wahać się od 250 zł do nawet ponad 1500 zł za sztukę. Dylemat opony zimowe czy całoroczne wskazuje tymczasem raczej na to pierwsze. W takiej sytuacji wielu kierowców rozważa zakup używanych opon zimowych. Te można często znaleźć nawet o 40 proc. taniej, co przy większych oponach wydaje się bardziej opłacalne.

Jednocześnie warto zastanowić się nad bezpieczeństwem stosowania używanych opon zimowych. Jeśli brakuje nam wiedzy, będzie nam bardzo trudno stwierdzić w jakim stanie technicznym znajdują się używane opony. Jeśli auto uległo wypadkowi, mogą one posiadać uszkodzone struktury wewnętrzne, niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Używane, kilkuletnie opony zimowe tracą również swoje właściwości. Jak długo można jeździć bezpiecznie na oponach? Okres ten jest stosunkowo długi – od 5 do maksymalnie 7 lat w przypadku opon nowych.

Jeśli decydujemy się na zakup używanych opon, musimy liczyć się z ryzykiem. Podczas zimy na polskich drogach bywa niebezpiecznie. Z tego powodu znacznie lepszym rozwiązaniem jest kupienie nowych opon zimowych – zakup możemy sfinansować również za pomocą pożyczki ratalnej. Komfort i bezpieczeństwo są zdecydowanie ważniejsze od pozornej oszczędności. Warto też pamiętać o zdrowym rozsądku – kupując auto marzeń na kredyt nie chcemy zwiększać ryzyka kolizji i jego uszkodzenia.

Porady