8 September 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
Opony zimowe czy całoroczne — co wybrać?

Opony stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego pojazdu. To dzięki nim auto się zatrzymuje (hamulce zatrzymują koła), co sprawia, że opony są kluczowe w kwestii bezpieczeństwa. Istnieje wiele rodzajów opon. Kto z osób jeżdżących samochodem nie posiada w swoim garażu kompletu zimówek czy opon letnich? Na rynku mamy do wyboru jeszcze trzecią alternatywę, a są nią, stale zyskujące na popularności, opony całoroczne. Wielu kierowców zastanawia się już w trakcie sezonu jesiennego, czy wybrać opony zimowe, czy całoroczne. Jakie są wady i zalety opon całorocznych? Na którą z tych opcji lepiej postawić w naszym klimacie? Zapraszamy do zapoznania się z treścią tego artykułu, który wyjaśni Państwu tę kwestię i podpowie, które opony wybrać!

Opony zimowe czy całoroczne — prawo drogowe

Zgodnie z treścią obowiązujących w Polsce przepisów prawnych, dla ustawodawcy, opony zimowe i całoroczne niczym się od siebie nie różnią. Wynika to z faktu, iż oba wspomniane typy wyposażone są w homologację zimową. Polskie prawo określa jedynie minimalne wymagania techniczne opon, a więc nie wymaga wprost ani stosowania zimówek ani opon całorocznych.

Należy pamiętać, iż sytuacja nie jest taka sama we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jeśli podróżujesz autem po Europie, zapoznaj się z obowiązującymi w danym kraju przepisami. Przykładowo, w Niemczech jest nakaz używania zimówek, jeśli wymagają tego warunki pogodowe.

Zalety opon całorocznych

Opony całoroczne, w związku z ich licznymi zaletami, znajdą wielu fanów wśród kierowców. Do mocnych stron tego typu opon należą:

  • Uniwersalność. Opony całoroczne przystosowane są do każdych warunków pogodowych, co ma szczególne znaczenie w miesiącach przejściowych. Korzystanie nich z miejsca rozwiązuje dylemat, czy w miesiącach takich jak marzec i listopad użyć opon letnich czy zimowych;
  • Stosunek koszt-efekt. Zakup opon całorocznych jest korzystniejszy finansowo niż zakup dwóch kompletów opon, na zimę i lato, oraz koszty ich zmiany. Wystarczy też tylko jedno koło zapasowe.
  • Oszczędność czasu. Kierowca, który posiada opony całoroczne, nie musi jesienią zmieniać opon na zimowe i odkręcać tego wiosną, jak ma to miejsce w przypadku opon letnich i zimowych;
  • Oszczędność miejsca w garażu, gdyż nie ma konieczności składowania dwóch kompletów opon.

Wady opon całorocznych?

Opony całoroczne nie są, jednak, konstrukcją pozbawioną wad. Zaliczamy do nich między innymi:

  • Szybsze zużycie opon całorocznych latem z racji na skład mieszanki z jakiej zostały wykonane, co wpływa na to, jak długo można jeździć na oponach.
  • Z racji na duże przeciążenia w trakcie jazdy, są one najbardziej wydajne w przypadku małych pojazdów.
  • Z tego samego powodu zdecydowanie częściej trzeba sprawdzać stan opon.
  • Często koszt ich kupna jest zdecydowanie większym wydatkiem finansowym niż zakup jednego kompletu opon letnich lub zimowych.

Co lepsze w naszym klimacie — opony zimowe czy całoroczne?

Opony całoroczne będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają małe auta i jeżdżą nimi stosunkowo rzadko, głównie po mieście, gdzie warunki drogowe są zazwyczaj o wiele lepsze. Dla osób, które rocznie pokonują dziesiątki tysięcy kilometrów lub mają większe samochody, lepszym wyborem są tradycyjne opony zimowe i opony letnie, w zależności od pory roku.

Odpowiedź na pytanie, czy w naszym klimacie lepsze będą opony zimowe, czy całoroczne, zależy w znacznym stopniu od tego, w jaki sposób oraz jak często eksploatowany jest pojazd. Jeśli masz wątpliwości, które opony wybrać, skorzystaj z pomocy profesjonalnych doradców, którzy czekają na ciebie w serwisach.

Porady