18 April 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy

Opony letnie z homologacją zimową pojawiły się na polskim rynku w 2016 i cieszą się coraz to większą popularnością wśród kierowców. I nic dziwnego — mają one ogrom zalet. Opony letnie z homologacją zimową nie są wyłącznie tanim marketingowym chwytem, a opcja, w której to jeden komplet opon wystarczy na cały sezon, niezależnie od warunków pogodowych, jest jak najbardziej możliwa! Zapraszamy państwa do lektury naszego przewodnika o oponach letnich z homologacją zimową, gdzie wyjaśnimy, czym charakteryzują się takie opony, odpowiemy na pytania, czy mogą one zastąpić opony zimowe oraz czy konieczne jest używanie opon zimowych. Zaczynajmy!

Co to jest homologacja zimowa opon samochodowych?

Czym jest homologacja zimowa opon samochodowych? Opony, które są wyposażone w ten system, powstały przy użyciu zmienionej mieszanki, która umożliwia korzystanie z nich przez cały rok, bez konieczności zmiany kół na letnie i zimowe! Homologacja zimowa opon samochodowych to nic innego jak nadanie oponom letnim właściwości i cech właściwych dla zimowej wersji, co czyni je uniwersalnymi.

Czym są opony letnie z homologacją zimową?

Opony letnie z homologacją zimową to nic innego, jak popularne opony całoroczne. Dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki w procesie ich produkcji mogą być używane zarówno latem, jak i w okresie zimowym, niezależnie od rodzaju opadów atmosferycznych. Ten segment opon zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników!

Opony całoroczne to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na coroczną wymianę opon na letnie i zimowe oraz chciałyby zaoszczędzić na ich zakupie. Sprawdzą się świetnie u wszystkich kierowców, którzy jeżdżą głównie po mieście, a auto służy im na dojazd do pracy i sporadyczne wyjazdy w trasę. Warto jednak przemyśleć, czy wybrać opony zimowe, czy całoroczne.

Czy opony letnie z homologacją zimową mogą zastąpić opony zimowe?

Opony letnie z homologacją zimową mogą stanowić alternatywą w sytuacji, kiedy trzeba zmienić opony na zimowe. Pomimo olbrzymiej rzeszy ich zwolenników, znajdziemy również wielu kierowców, którzy stwierdzą, iż to nie to samo i opon całoroczne nigdy w pełni nie zastąpią dwóch kompletów kół. Jaka jest więc prawda? Czy opony całoroczne mogą z powodzeniem zastąpić dwa komplety kół, na lato i zimę?

Opony letnie z homologacją sprawdzą się dla osób, które pokonują stosunkowe małe dystanse i jeżdżą głównie po mieście. Tradycyjne opony zimowe będą za to lepszym wyborem dla osób, które rocznie pokonują dziesiątki tysięcy kilometrów w trasie oraz mają często do czynienia z opadami śniegu, deszczu i niskimi temperaturami.

Czy zakładanie opon zimowych jest konieczne?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, w Polsce nie ma konieczności prawnej zakładania opon zimowych. Jednak ze względów, przede wszystkim bezpieczeństwa, wielu kierowców zmienia opony na zimowe lub korzysta z wariantu całorocznego. Jest to podstawa do wykorzystania w pełni możliwości, jakie w kwestii bezpieczeństwa dają systemy ABS i ESP.

Jeśli jesteś osobą, która często podróżuje poza granice kraju, sprawdź jakie są przepisy w danym państwie tranzytowym. Dla przykładu, istnieje prawnym nakaz zmiany opon na zimowe chociażby w Austrii.

Porady