15 October 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
Leasing samochodu - na czym polega?

Leasing samochodu to jedna z najczęściej wybieranych opcji dostarczenia samochodu do firmy. Jest to opcja dla tych, którzy nie dysponują dużym majątkiem lub sami nie mają czasu na to, by załatwiać wiele formalności. Jest to opcja nie pozbawiona wad. lecz nadal warto się nad nią zastanowić. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nowy lub używany samochód może przyczynić się do zwiększenia dochodu firmy.

Leasing samochodu. Co to jest?

Każdy konsument, który zamierza kupić samochód osobowy – dla siebie lub firmy – ma do wyboru różne rozwiązania. Między innymi leasing, czyli umowę cywilnoprawną, na mocy której konsument może korzystać z samochodu. W pewnym sensie wypożycza on samochód, odpłatnie i z możliwością wykupienia na koniec od firmy leasingowej – chyba, że umowa stanowi inaczej.

Umowa o leasing przeważnie nie nadaje prawa własności konsumentowi, aż do momentu spłaty samochodu i wykupieniu tego prawa od firmy leasingowej. Jest zawierana na okres od 6 miesięcy do nawet 10 lat, na warunkach indywidualnie dobranych do klienta salonu samochodowego.

Firma leasingowa zajmuje się większością formalności podczas zakupu samochodu. Leasing jest więc bardzo wygodny dla przedsiębiorców, którzy mają niewiele czasu. Jednakże jest i ciemniejsza strona medalu.Trudno jest zrezygnować z zaciągniętego leasingu. Żeby zrobić to bez kar pieniężnych, zazwyczaj musi minąć 40 proc. czasu amortyzacji.

Kto najczęściej korzysta z leasingu?

Leasing jest najbardziej korzystny dla:

  • osoby wykonujące wolny zawód – bardzo często np. blogerzy chwalą się, że kupili samochód w leasingu,
  • przedsiębiorcy,
  • rolnicy,
  • firmy ubiegające się o dotacje z Unii Europejskiej,
  • osoby posiadające firmy zwolnione z podatku VAT.

Jest to spowodowane tym, że samochód kupiony na użytek zawodowo-prywatny umożliwia opłacenie tylko 50 proc podatku VAT. Koszt podatku wliczony jest w ratę. Warunki leasingu są też nieco bardziej elastyczne niż w przypadku kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że konsument powinien posiadać tzw. zdolność leasingową. Leasingodawcy sprawdzają w jej ramach:

  • obroty firmy – ma tu znaczenie czy obroty są na tym samym poziomie, czy się zmniejszają lub zwiększają;
  • zobowiązania firmy – czy osoba posiada kredyt, inny leasing lub jest poręczycielem. Jeśli firma jest jednoosobowa, to firma leasingowa sprawdzi również zobowiązania prywatne jej właściciela;
  • dochód firmy – firma powinna zarabiać więcej niż 12 rat leasingu. Zdolność leasingowa wzrasta podobnie do zdolności kredytowej;
  • czas istnienia i funkcjonowania firmy – większość firm leasingowych wymaga od konsumenta prowadzenia firmy co najmniej przez 6-12 miesięcy ale są firmy, które wymagają co najmniej 2 lat;
  • majątek należący do firmy – czy firma jest właścicielem nieruchomości, maszyn, samochodów, itp. Firmy posiadające majątek są milej widziane.

Firma leasingowa ma także prawo sprawdzić bazy dłużników i BIK. Pozna więc ewentualną ocenę ogólnego zadłużenia a także dowie się jak szybko firma opłaca należności.

Leasing operacyjny. Czym się charakteryzuje?

Leasing operacyjny to rozwiązanie, w którym samochód pozostaje elementem majątku firmy udzielającej leasingu. Leasingobiorca natomiast może dopisać opłatę miesięczną za samochód do kosztów uzyskania przychodu. Możliwość wykupu pojazdu jest tu zależna od stawki amortyzacji i okresu wykupu samochodu.

Opłata VAT także jest wliczona w miesięczną ratę. Po zakończeniu okresu leasingu, leasingobiorca ma prawo wykupić samochód. Okres umowy leasingu musi być dłuższy niż 40 proc czasu amortyzacji. Przy czym opłaty z tytułu amortyzacji zobowiązany jest zapłacić leasingodawca.

Leasingobiorca może zaliczyć raty netto i opłatę wstępną do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku korzystania z samochodu prywatnie i zawodowo – jest zwolniony z opłacenia 50 proc podatku, koszty za paliwo także zmniejszają się tutaj o połowę.

Jest to najczęściej wybierana opcja leasingu. Prawdopodobnie wynika to z początkowych kosztów, które w przypadku leasingu finansowego są początkowo wyższe.

Leasing finansowy. Co wpływa na wysokość kosztów początkowych?

Umowa w przypadku tej formy leasingu musi trwać co najmniej 12 miesięcy. Koszt amortyzacji leży po stronie leasingobiorcy. Najbardziej kosztowny jest to, że leasingobiorca musi zapłacić cały VAT na samym początku.

Do kosztu uzyskania przychodu leasingobiorca może w tym przypadku zaliczyć część odsetkową rat leasingowych i amortyzację. Zaletą jest fakt, że samochód staje się własnością konsumenta w momencie spłaty całego leasingu. Leasing finansowy zawiera także mniejsze ograniczenia czasowe więc łatwiej skrócić sobie czas spłaty samochodu.

W tym miejscu należy jednak pamiętać, że wszystkie zasady powinny zostać zapisane w umowie leasingu. Także te dotyczące zasad wcześniejszej spłaty samochodu. Nie warto więc podpisywać jej bez uprzedniego, uważnego przestudiowania.

Wady i zalety leasingu samochodowego

Każdy kto rozważa leasing jako formę finansowania swojej firmy, powinien zapoznać się z pozytywnymi i negatywnymi stronami leasingu. Firmy leasingowe biorą na siebie wiele zadań, które zwalniają kupującego z poświęcania na nie czasu. Do innych zalet leasingu można zaliczyć:

  • Leasing łatwiej uzyskać – nawet z niską zdolnością kredytową jest to możliwe;
  • leasing nie wpływa na historię BIK;
  • nie wpływa negatywnie na wizerunek firmy;
  • pomaga w utrzymaniu pozytywnego wizerunku firmy;
  • pozwala na płacenie niższych podatków przedsiębiorcom;
  • umowy leasingowe są elastyczne, można je rozciągnąć, co wpływa na wysokość raty leasingu.

Niemniej jednak istnieją także i wady. Firmy leasingowe pomimo swojej elastyczności wprowadzają ograniczenia, które mogą okazać się niekomfortowe – jak np:

  • Zerwanie leasingu wiąże się ze stratami finansowymi
  • samochód nadal będzie trzeba spłacać w przypadku utraty;
  • firmy leasingowe niechętnie finansują starsze pojazdy;
  • wybór mechanika czy miejsca przeglądu samochodu należy zazwyczaj do leasingodawcy;
  • rodzaj ubezpieczeń i miejsce ubezpieczenia samochodu również ustala leasingodawca;
  • przedmiot nie należy do użytkownika do końca umowy.

Jeśli komuś nie odpowiada fakt, iż samochód nie jest jego własnością, może zdecydować się kupić < href=https://cardirect24.pl/auto-kredycie-warto/>auto na kredyt. Oferują je zarówno banki jak również firmy pozabankowe. Zaletą jest tu fakt, że klient salonu od razu staje się właścicielem pojazdu.

Leasing samochodowy

Dodaj komentarz