13 June 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
Skąd wziąć pieniądze na zakup samochodu - kredyt na auto

Planujesz zakup samochodu na kredyt? Jeśli zastanawiasz się nad bankowymi produktami finansowymi, dowiedz się, czym jest kredyt samochodowy i czym różni się od kredytu gotówkowego. Poniższy artykuł w 15 minut wytłumaczy ci, jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać dofinansowanie na samochód z banku. Podpowiadamy również, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy i z jakimi kosztami wiąże się kupno pojazdu w kredycie.

Kredyt na samochód – jak sfinansować zakup samochodu?

Osoby stojące przed koniecznością kupna pojazdu mogą skorzystać z bogatej liczby produktów finansowych proponowanych przez banki. W ten sposób sfinansujemy zakup nowego i używanego samochodu. Instytucje finansowe oferują zarówno kredyty celowe, jak i kredyty gotówkowe przeznaczone na dowolny cel. To rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć zabezpieczeń i dodatkowych obowiązków, jak odpowiednie ubezpieczenie auta. Zabezpieczenie spłaty w tym przypadku stanowi zazwyczaj wyższe oprocentowanie. Kredyt gotówkowy przyznawany jest stosunkowo szybko – wiele zależy od kwoty zobowiązania i zdolności kredytowej klienta.

Wśród kredytów gotówkowych wyróżnia się również zobowiązania celowe. Zaciąga się je z zamiarem kupienia konkretnego samochodu. Bank ma w tym przypadku prawo do zweryfikowania wydatkowania pożyczonej kwoty. Są to zobowiązania korzystnie oprocentowane. Może zostać udzielony maksymalnie na 10 lat. Kredyt samochodowy pozwala na kupno:

 • samochodu osobowego,</li.
 • ciągnika,
 • motocykla,
 • motorówki,</li.
 • innego pojazdu spalinowego.

Istnieje również możliwość kupna samochodu na raty bezpośrednio w salonie. Kredytu zazwyczaj udzielają banki należące do danej marki (np. Toyota Bank) lub z nią współpracujące. W niektórych salonach można znaleźć oferty korzystniejsze od tych proponowanych przez banki komercyjne.

Jak kupić samochód na raty? Procedura przyznania kredytu samochodowego

Aby otrzymać kredyt samochodowy przede wszystkim należy wybrać samochód. Salon może wymagać uiszczenia zaliczki. Następnie należy skompletować dokumentację wymaganą przez bank i złożyć wniosek do banku. Po sprawdzeniu zdolności kredytowej, a także historii w Biurze Informacji Kredytowej, bank wyda decyzję kredytową (pozytywną lub negatywną). W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, klient banku otrzyma również umowę kredytową. Podpisanie jej oznacza zgodę na warunki, które zawiera. Dlatego ważne jest, aby przed podpisaniem zapoznać się z jej treścią. Warunki umowy można negocjować.

Klient banku musi zebrać wszystkie dokumenty, aby zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji. Następnie dokonać odpowiedniego ubezpieczenia w zaakceptowanym przez bank towarzystwie ubezpieczeniowym. Pieniądze z kredytu zostaną wpłacone na konto sprzedawcy po dokonaniu rejestracji i ubezpieczeniu samochodu przez konsumenta. Wydział komunikacji musi potwierdzić umowę przewłaszczenia. Bank musi zweryfikować, czy klient wypełnił warunki zgodnie z umową.

Konsument może odstąpić od umowy kredytu samochodowego w ciągu 10 dni od daty jej podpisania. Dotyczy to wyłącznie auta kupionego w celach prywatnych i zobowiązań nie przekraczających 80 tys. zł. Natomiast zwrócenie samochodu do salonu nie jest takie proste. Zazwyczaj jest możliwe tylko w sytuacji, kiedy samochód ma poważną, niedającą się naprawić usterkę.

Jak otrzymać kredyt samochodowy w banku?

Kredyt samochodowy bywa postrzegany jako korzystniejsza forma zobowiązania ze względu na niższe koszty. Dobra zdolność kredytowa i pozytywna historia również wpływają na wysokość RRSO. Jednak kredytobiorca musi pamiętać o innych warunkach, takich jak:

 • minimalny i maksymalny okres spłaty kredytu – w zależności od oferty, może wynosić od kilku miesięcy do maksymalnie 10 lat,
 • wiek pojazdu i jego przebieg – w regulaminie banku może być określony maksymalny wiek pojazdu, ponieważ z upływem lat samochody tracą na wartości,
 • minimalna i maksymalna kwota kredytu – w niektórych bankach minimalna kwota kredytu samochodowego może wynieść do 10 tys. zł. Maksymalna kwota kredytu wynosi od 25 do nawet 200 tys. zł w zależności od banku.

Kupione auto to jednocześnie zabezpieczenie kredytu. Banki często wymagają dodatkowego przeniesienia praw majątkowych na czas spłaty poprzez:

 • zastaw rejestrowy,
 • przewłaszczenie,
 • depozyt karty pojazdu,
 • weksel in blanco,
 • cesja polisy AC.

Kredyt na samochód bez zaświadczeń? W banku to niemożliwe

Przy zaciąganiu kredytu samochodowego w banku, należy pamiętać o zebraniu odpowiedniej dokumentacji. Kredytobiorca nie może zapomnieć swojego dowodu osobistego – większość banków będzie wymagać również:

 • drugiego dokumentu potwierdzającego tożsamość – np. prawo jazdy, paszport,
 • zaświadczenia o dochodach – w celu określenia zdolności kredytowej,
 • dokumentu dotyczącego zakupu samochodu – faktura z salonu lub umowa kupna-sprzedaży od prywatnego sprzedawcy,
 • dokument potwierdzający ubezpieczenie OC – bez tego ubezpieczenia nie można w Polsce wyjechać na ulicę,
 • zaświadczenia o braku wpisu pojazdu do rejestru zastawów.

Szybszym sposobem na dofinansowanie kupna auta jest szybka pożyczka online z firm pozabankowych. Firmy z sektora Fintech nie wymagają większości powyższych dokumentów. Wystarczy dowód osobisty i zaświadczenie o dochodach. Pieniądze mogą znaleźć się na koncie już w 15 minut. Firmy pożyczkowe oferują do 50 tys zł. nawet na 47 miesięcy (w zależności od firmy pozabankowej).

Kredyt na auto – co musimy wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Kredyt samochodowy dla prywatnego kredytobiorcy stanowi często jedno z najdroższych zobowiązań. Wybór auta, jak i wybór banku nie powinien być kierowany emocjami. Dlatego też przed podpisaniem umowy na kilka lat, warto zwrócić uwagę m.in. na rodzaj rat. Czy są to:

 • raty równe,
 • raty malejące,
 • kredyt balonowy,
 • czy jedna rata.

W przypadku ofert dla konsumentów banki najczęściej proponują raty równe i malejące. Wiele zależy od możliwości finansowych kredytobiorcy. Raty malejące będą na początku większym obciążeniem dla jego budżetu. Jednak raty równe, mimo że łatwiejsze do spłaty zwiększą końcowe koszty kredytu.

Oprócz rat kredytu ważne koszty zobowiązania to:

 • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – RRSO zawiera informacje na temat oprocentowania, prowizji i dodatkowych kosztów kredytu,
 • okres kredytowania – im będzie dłuższy, tym droższy stanie się kredyt,
 • warunki wcześniejszej spłaty – czy bank umożliwia wcześniejszą spłatę na korzystnych dla klienta warunkach,
 • wakacje kredytowe – niektóre banki umożliwiają ominięcie jednej raty w ciągu roku. Jest to wygodna opcja np. w czasie trudności finansowych,
 • odsetki karne – wszelkie koszty związane z opóźnieniami w spłacie powinny być uwzględnione w umowie pożyczki.

Całkowity koszt kredytu można obliczyć poprzez zsumowanie wszystkich rat kredytu, które bank udostępni wraz z umową kredytową. Klient banku sam musi zdecydować, która forma kredytowania jest dla niego najbardziej korzystna finansowo. W tej sytuacji pomocą przydatne mogą okazać się porównywarki kredytów dostępne w internecie lub rozmowa z przedstawicielem wybranego banku, który przedstawi ofertę i pomoże dobrać zobowiązanie do zdolności kredytowej. Warto wiedzieć, że oprócz kredytu bankowego i pożyczki pozabankowej istnieje również możliwość wzięcia samochodu w leasing.

Porady

Dodaj komentarz