28 March 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
Lepiej sfinansować zakup auta pożyczką czy kredytem?

Kredyt na samochód oferują zarówno banki, jak i firmy pozabankowe. Pamiętajmy, że dodatkową gotówkę na zakup pojazdu otrzymamy także w ramach kredytu gotówkowego. Wymagana będzie od nas pozytywna zdolność kredytowa, odpowiedni wiek czy stały dochód. W przypadku ryzyka kredytowego zostanie ustanowione zabezpieczenie w postaci przewłaszczenia pojazdu wraz z cesją praw z polisy AC. Używany samochód możemy wziąć także w leasing.

Kredyt na auto czy kredyt gotówkowy?

Zakup wymarzonego samochodu to trudne zadanie. Zwłaszcza, jeśli chcemy kupić używany pojazd w idealnym stanie. Przeglądając ogłoszenia zamieszczone np. w sieci, warto sprawdzić nie tylko cenę samochodu, ale także jego przebieg, rok produkcji, moc czy pojemność skokową. Istotne będą również: liczba drzwi, rodzaj paliwa, skrzynia biegów czy stan samochodu. Zwykle to właśnie te parametry składają się na ostateczną cenę pojazdu.

Swój wymarzony zakup możemy sfinansować sięgając po kredyt na samochód. Oferuje go wiele firm pozabankowych, ale także banków. Warunki wnioskowania o tej rodzaj pożyczki są bardzo korzystne. Możemy otrzymać od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Okres kredytowania dopasowany zostaje do wieku samochodu, który zamierzamy kupić. Co ważne, nawet przy niskiej zdolności kredytowej możemy uzyskać dodatkowe pieniądze. Musimy zdecydować się wtedy na zabezpieczenie kredytu. Jest nim przewłaszczenie pojazdu wraz z cesją praw z polisy AC. Na czas trwania zobowiązania współwłaścicielem pojazdu staje się kredytodawca.

Pamiętajmy, że bank oferuje również kredyt gotówkowy. Możemy go przeznaczyć na dowolny cel. Jednym z nich może być zakup używanego samochodu. W ramach kredytu gotówkowego możemy pożyczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych z wygodnym okresem kredytowania. Aby ubiegać się o dodatkowe pieniądze należy posiadać odpowiedni wiek i stały dochód. Warto również rozważyć zakupu samochodu używanego w leasingu.

Okres spłaty a wiek samochodu

Sięgając po kredyt na auto, używane musimy dobrze przemyśleć czas spłaty zadłużenia. Banki oferują długi termin regulacji długu. Może on wynosić nawet 120 miesięcy. Jest jednak pewien haczyk. Im starszy samochód chcemy kupić, tym zostanie nam zaoferowany krótszy czas spłaty.

Dłuższy okres kredytowania przy zakupie starego samochodu wiąże się z odsetkami. Nasz budżet nie będzie jednak mocno obciążony przy niewielkich ratach. Co ważne, przy równych i niskich ratach kapitałowo-odsetkowych wzrasta nasza zdolność kredytowa. Możemy więc liczyć na wyższy kredyt w przyszłości.

Kredyt w banku czy pożyczka pozabankowa

Kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy oferowane są przez banki. Instytucje te dbają o dopełnienie wszelkich formalności, a także zabezpieczenie kredytu na wypadek niewypłacalności kredytobiorcy. Ubieganie się o kredyt w banku wiąże się z koniecznością odwiedzenia jednej z jego placówek. Najpierw będziemy musieli podać dane niezbędne do wypełnienia wniosku o dodatkową gotówkę. Następnie zostaniemy poproszeni o zaświadczenie o zarobkach. Nasza zdolność kredytowa zostanie przeanalizowana na podstawie informacji pozyskanych z rejestrów dłużników. Po przejściu tych etapów zostanie nam przedstawiona oferta dostępnego dla nas finansowania. Gdy ją zaakceptujemy i podpiszemy umowę, otrzymamy pieniądze.

Jeśli zależy nam na czasie, warto skorzystać z atrakcyjnych pożyczek ratalnych online. Dostępne są one dla studentów, osób w średnim wieku, emerytów czy rencistów. Pieniądze przyznawane są w oparciu o zdolność kredytową. Jeśli jest ona niska, pożyczkodawca wymaga wskazania poręczyciela pożyczki czy jej ubezpieczenia. Niektórzy pożyczkodawcy oferują pożyczkę bez zaświadczeń. W ramach potwierdzenia naszej wypłacalności wymagają wglądu w historię finansową naszego konta bankowego. W ramach pożyczki możemy zyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To idealna kwota na zakup używanego pojazdu.

Ubezpieczenie kredytu na auto i inne koszty

Kredytodawcy oferują możliwość ubezpieczenia kredytu. Będzie ono pomocne w przypadku naszej niewypłacalności spowodowanej tymczasową niezdolnością do pracy, jej utratą czy nawet śmiercią. Ubezpieczenie gwarantuje wypłatę środków pieniężnych na spłatę długu.
Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie jest kosztowne. Jego cena doliczona zostanie do rat naszego kredytu. Jeśli w trakcie okresu kredytowania zrezygnujemy z zabezpieczenia finansów, będziemy musieli ponieść koszt ubezpieczenia obejmujący pozostały czas trwania pożyczki.

Kredyt na samochód może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Wśród nich mogą znaleźć się odsetki za wydłużony okres kredytowania czy zwłokę w spłacie. O wszystkich dodatkowych opłatach zostaniemy poinformowani w momencie ubiegania się o kredyt.

Porady

Dodaj komentarz