19 April 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
Jak sprawdzić, czy akcyza za samochód jest opłacona?

Przy zakupie samochodu sprowadzonego, czyli takiego, który nie jest jeszcze zarejestrowany w naszym kraju, nie sposób uniknąć zetknięcia z podatkiem akcyzowym. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, warto upewnić się, czy akcyza za pojazd została opłacona. W jaki sposób to sprawdzić i ewentualnie uzyskać potwierdzenie dokonanej transakcji?

Gdzie sprawdzić, czy akcyza za samochód jest opłacona?

Na wstępie warto zaznaczyć, że dostęp do informacji o akcyzie jest bezproblemowy. Nie są to dane owiane tajemnicą, lecz jawne. Za uzyskanie ich nie poniesiemy żadnych opłat, a w dobie współczesnych możliwości technologicznych dokonamy tego w trybie online. Wszystko odbywa się na stronie puesc.gov.pl.

To prowadzony przez Ministerstwo Finansów portal usługowy, który może usprawnić szereg spraw — choćby dzięki możliwości realizowania ich drogą elektroniczną. W PUESC (Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych) realizowane są usługi w zakresie m.in. akcyzy, gier hazardowych, cła, rozmaitych wniosków i zabezpieczeń. Można tam na przykład wypełnić wniosek AKC-U/S czy uzyskać potwierdzenie zapłaty akcyzy za samochód.

Jak wydrukować potwierdzenie zapłaty akcyzy za samochód?

Podczas rejestracji konta na puesc.gov.pl należy podać szereg danych osobowych (m.in. kraj obywatelstwa, numer i serię dowodu osobistego, data urodzenia czy numer identyfikacyjny). Następnie musimy potwierdzić założony profil, klikając w otrzymany na adres mailowy link aktywacyjny. Kolejny krok to naciśnięcie na pole “Mój pulpit” i stworzenie nowego dokumentu.

Po wyszukaniu deklaracji “PZAS” wpisujemy numer VIN (jego posiadania jest niezbędne!) i kończymy procedurę. Wyświetli się potwierdzenie opłacenia akcyzy, które można pobrać w formacie PDF. Przy takim rozszerzeniu bardzo łatwo jest wydrukować dokument (przydatny jest skrót CTRL + P) i nie powinny wystąpić żadne problemy natury technicznej.

Ile masz czasu na zapłacenie akcyzy?

Jak w większości spraw, także w przypadku opłaty za akcyzę mamy do czynienia z pewnymi terminami, wyznaczającymi konkretną liczbę dni na wykonanie czynności ramami czasowymi. W celu nabycia niezbędnej wiedzy warto zajrzeć do dokumentu, którego treść wyraźnie określa kwestie opodatkowania nabytego pojazdu po sprowadzeniu samochodu z Niemiec czy innego kraju.

Jak się dowiadujemy z art. 106 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, podatnik z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego jest obowiązany po dokonaniu jego przemieszczenia na terytorium kraju, bez wezwania organu podatkowego dokonać obliczenia i zapłaty na rachunek właściwego urzędu skarbowego akcyzy w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Co grozi za nieopłacenie akcyzy samochodowej?

Naturalnie nie brakuje wyjątkowych przypadków, których obowiązek opłacenia akcyzy nie dotyczy. Tak jest przykładowo z samochodami używanymi do przewozu towarów, autami elektrycznymi czy pojazdów napędzanych wodorem. Dla większości nabywców jest to jednak formalność po zakupie auta, której nie da się uniknąć.

Brak płatności skutkuje odsetkami naliczonymi od wysokości akcyzy. Jeżeli kupujący samochód nie uczyni tego w 30 dni, zacznie ponosić konsekwencje, aż do momentu uściślenia opłaty. Odsetki ustawowe od kwoty głównej podatku naliczane są za każdy dzień zwłoki. Akcyzę możesz zapłacić przelewem tradycyjnym na konto organu podatkowego.

Porady