13 June 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
Z tego artykułu dowiesz się jak kupić samochód z Niemiec.

Osoby zainteresowane tanimi samochodami solidnych marek takich jak Volkswagen czy Audi zadają sobie pytanie jak kupić samochód z Niemiec. Można to zrobić na kilka sposobów, ponieważ oprócz sprowadzenia go na własną rękę dostępne są też usługi profesjonalnych importerów oraz leasing. Podpowiadamy, jakie wady i zalety mają poszczególne opcje.

Jak kupić samochód z Niemiec? Możesz na własną rękę

Jedną z najpopularniejszych opcji na kupno samochodu z Niemiec jest sprowadzenie go stamtąd na własną rękę. Dzięki temu możemy nadzorować transakcję od początku do końca, a nie słuchać zapewnień, że “Niemiec płakał jak sprzedawał”. Niestety, ze względu na ogrom samochodów dostępnych za Odrą, musimy liczyć się z możliwością trafienia na wyjątkowo kiepski pojazd. Jeśli nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dany samochód w rzeczywistości jest w stanie zachwalanym przez właściciela, możemy dać się naciągnąć.

Innym mankamentem kupowania pojazdu w Niemczech na własną rękę jest ogrom papierkowej roboty. Musimy odprowadzić akcyzę, wypełnić druk AKC-U/S, przetłumaczyć dokumenty czy przejść proces rejestracji auta w Polsce. Teoretycznie obie te kwestie powinno załatwić skorzystanie z usług importera.

Sprowadzić niemiecki samochód pomoże importer

W teorii nikt nie wie lepiej jak kupić samochód z Niemiec niż profesjonalny importer. Sieci sprzedaży sprowadzanych aut mają za zachodnią granicą dobre kontakty, zatem wiedzą, gdzie można dostać pojazd tani i dobry. To może zaś znacząco obniżyć koszt sprowadzenia auta z Niemiec. Ich pracownicy potrafią odróżnić samochód nadający się na szrot od solidnej używki. Dużym ułatwieniem jest również pomoc w dopełnianiu urzędowych formalności.

Niestety, to tylko teoria. W sieci natknąć możemy się na liczne opinie osób niezadowolonych z usług importerów. Wskazują oni, że handlarze kosmetycznie odnawiają kupione za bezcen auta w kiepskim stanie i sprzedają je jako niemal nówki. Na porządku dziennym ma być także cofanie liczników,. Chociaż trudno uwierzyć, aby nie było w tym sporo przesady, o nabywanym w ten sposób samochodzie zawsze warto zasięgnąć porady znajomego mechanika.

Auto z Niemiec zapewnić może też leasing

W ostatnich latach coraz popularniejszą formą finansowania samochodu jest branie go w leasing. Co ciekawe, nie ogranicza się do nabywania pojazdów na terenie kraju. Leasing transgraniczny również uprawnia do odpowiednich odpisów podatkowych, więc będąc przedsiębiorcą i zastanawiając się jak kupić samochód z Niemiec warto rozważyć tę opcję.

Czy leasing auta z Niemiec się opłaca? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ zależy to od profilu firmy, struktury przychodów oraz form opodatkowania. Jest to ciekawa opcja, ale powinna być poprzedzona dokładnym wyliczeniem z pomocą naszego księgowego lub doradcy podatkowego.

Porady