13 June 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
Jak długo można jeździć na oponach?

Dobry zestaw opon jest kluczowym elementem, który zapewnia bezpieczną i wydajną pracę Twojego samochodu. Opony są jedyną częścią pojazdu, która ma kontakt z drogą, dlatego tak ważne jest, aby były w jak najlepszym stanie. Zatem jak długo można jeździć na oponach? Czy wiek wpływa na stan produktu nieużywanego i po ilu latach będzie konieczna wymiana?

Ile lat można używać opony?

Średnia długość życia opony zależy od kilku czynników. Jeśli opony są wykonane z wysokiej jakości materiałów, powinny wystarczyć na dłużej. W procesie produkcji opon klasy premium wykorzystuje się bardziej zaawansowane materiały i mieszanki, takie jak krzemionkę i sadzę, które pomagają zmniejszyć ryzyko uszkodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że po upływie określonej liczby lat bez względu na sposób użytkowania guma zaczyna się niszczyć. Przy styranych oponach słabiej działają systemy ABS i ESP, a nasze bezpieczeństwo na drodze znacząco się obniża.

Jak wpływa na ten aspekt sposób użytkowania samochodu? Oprócz jakości opon, na ich trwałość może mieć wpływ teren, po którym jeździsz. Jeśli zazwyczaj poruszasz się po nierównych drogach lub w trudniejszych warunkach, takich jak śnieg lub lód, opony mogą się szybciej zużywać niż w przypadku, gdy jeździsz głównie po gładkich nawierzchniach i dobrym asfalcie.

Jak dbać o opony, żeby jeździć na nich dłużej?

Oprócz terenu oraz jakości materiałów, z których wykonane są opony, istotnym czynnikiem są także nawyki jazdy. Nadmierne hamowanie i szybkie przyspieszanie mogą powodować przedwczesne zużycie. Jeśli będziesz jeździć delikatnie, z mniejszą ilością gwałtownych hamowań i startów, pomoże to wydłużyć żywotność opon.

Pomoże w tym również regularna konserwacja, polegająca na ustawianiu i wyważaniu opon. Istotne jest także właściwe ciśnienie, które trzeba weryfikować częściej niż tylko przy zmianie opon na zimowe. Upewnij się, że przynajmniej raz w miesiącu sprawdzasz ciśnienie w oponach i utrzymujesz je w odpowiedniej wysokości, zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Wpłynie to zresztą nie tylko na wydłużenie żywotności, ale również ogólny komfort jazdy i bezpieczeństwo na drodze.

Jak rozpoznać, że opony nie nadają się już do użytku?

Regularnie sprawdzaj opony pod kątem oznak zużycia. Ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie widoczne nacięcia, wybrzuszenia lub łyse miejsca na oponie. Powinieneś też zwrócić uwagę na głębokość bieżnika. Jeśli bieżnik jest nierównomiernie zużyty, oznacza to, że koła mogą być źle ustawione lub niewyważone. W takim przypadku najprawdopodobniej musisz wykonać usługę ustawienia zbieżności lub wyważenia opon. Sprawdź, czy na ścianach bocznych nie ma śladów pęknięć i w razie potrzeby wymień opony.

Świadectwem nadmiernego zużycia opon, które kierowca poczuć może w czasie jazdy bez wcześniejszego ich oglądania, jest drżenie lub wibracje kierownicy, nadmierny hałas podczas jazdy lub konieczność częstych korekt kierownicy. Jeśli zauważysz któryś z powyższych objawów, jak najszybciej sprawdź stan opon.

Ilu letnie opony można kupować?

Przy kupnie nowych opon można zwracać uwagę na datę produkcji. Jeżeli jednak były odpowiednio przechowywane, opony letnie są zazwyczaj bezpieczne, nawet jeśli mają kilka lat. Warunkiem jest chronienie ich od światła słonecznego oraz wilgoci. Należy przy tym pamiętać, że maksymalna żywotność opon letnich nie powinna przekraczać 8-10 lat, niezależnie od przebiegu, ponieważ mieszanka gumy w tych oponach z czasem ulega pogorszeniu. W przypadku opon letnich z homologacją zimową czy klasycznych zimówek czas ten jest krótszy i nie powinien przekraczać 6-8 lat.

W przypadku nabywania opon używanych ich wiek niekoniecznie jest najlepszym wyznacznikiem opłacalności i bezpieczeństwa zakupu. Lepiej zwracać uwagę na żywotność opony, która wskazuje, jak długo dany model może być używany. Przeciętny produkt ma zazwyczaj żywotność co najmniej 25 000 mil. Istnieją jednak wewnętrzne uszkodzenia, których po zwyczajnej inspekcji nie rozpozna nawet doświadczony kierowca. Dlatego nabycie opon używanych zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem.

Jak długo można jeździć na oponach? Podsumowanie

Żywotność opony zależy od wielu czynników, w tym od jakości materiałów, z których jest wykonana, nawyków jazdy i regularnej konserwacji. Przeciętnie opony powinny wytrzymać od 25 000 do 50 000 mil lub 4-6 lat. Jeśli będziesz jeździć ostrożnie, dbać o opony i regularnie sprawdzać, czy nie mają śladów zużycia, możesz mieć pewność, że twoje bezpieczeństwo nie jest zagrożone. Aby tak było, powinieneś jednak postawić na kupno świeżego lub dobrze przechowywanego zestawu. W przypadku nabycia opon używanych tej pewności nie ma.

Porady