13 June 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
Czym jest historia pojazdu i jak ją sprawdzić?

Kupienie używanego samochodu jest tańszym rozwiązaniem niż auto prosto z salonu. Jest też bardziej ryzykowne, ponieważ sprzedawca może próbować zakłamywać prawdziwy stan samochodu. W związku z tym warto przed zakupem przejrzeć historię pojazdu. W jaki sposób to zrobić?

Historia pojazdu – co to jest?

Najważniejszą czynnością przed dokonaniem kupna używanego samochodu, np. do firmy jednoosobowej, jest sprawdzenie historii wybranego pojazdu. To zapis zdarzeń dotyczący auta, który znajduje się w CEPiK, czyli w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Historia pojazdu zapisywana na podstawie numeru VIN, nadawanego przez producenta. Jest on podawany nie tylko w dokumentacji, ale też na poszczególnych elementach konstrukcyjnych auta.

Historia pojazdu jest przedstawiana w formie raportu. Znajdują się tutaj dane takiej jak:

 • pojemność i moc silnika,
 • rodzaj paliwa,
 • odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych od 2014 roku,
 • informacja o obowiązkowym ubezpieczeniu OC,
 • terminy obowiązkowych badań technicznych, które w przeszłości przechodził pojazd,
 • informacja, czy samochód posiada aktualne badanie techniczne,
 • liczba właścicieli,
 • województwo rejestracji.

Historia pojazdu to nie tylko stan licznika i liczba właścicieli. Dzięki niej jesteśmy w stanie stwierdzić, czy auto nie zostało skradzione. Sprawdzając taki raport przed zakupem auta, możemy uchronić się więc przed negatywnymi konsekwencjami.

CEPiK, czyli jak sprawdzić historię pojazdu?

Co zrobić, żeby sprawdzić historię wybranego auta? Należy wejść na stronę internetową historiapojazdu.gov.pl. Wszystkie potrzebne informacje powinny zostać zawarte w umowie kupna – sprzedaży samochodu, w dowodzie rejestracyjnym oraz w karcie pojazdu. Jeżeli właściciel auta ma opory przed udostępnieniem tych danych przed dokonaniem transakcji, to jest sygnał, żeby nie podpisywać z nim umowy. Do formularza na stronie musimy wpisać:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • numer VIN,
 • datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Dlaczego warto poznać historię pojazdu?

Zarówno kupując używane auto z komisu, jak i od osoby prywatnej, powinniśmy liczyć się z ewentualną próbą oszustwa. Sprzedawca może nie chcieć mówić o naprawach – sprzedać auto powypadkowe jako bezwypadkowe. Zatajenie prawdziwej historii ma na celu oczywiście zwiększenie wartości auta.

Sprawdzenie historii pojazdu na podstawie nr VIN pozwoli na przejrzenie całej historii wybranego auta. To z kolei umożliwi ochronę naszych funduszy przed oszustwem. Nie wszystkie wady są widoczne na pierwszy rzut oka. Warto też dokładnie przyjrzeć się przebiegowi wybranego auta.

Dane z historii pojazdu nie powinny być jedynym kryterium przy zakupie używanego pojazdu. Jednak sprawdzenie informacji na temat faktycznego stanu technicznego naszego samochodu może uchronić przed utratą pieniędzy np. z kredytu gotówkowego.

Porady