3 December 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
formalności po zakupie auta

Kupno samochodu to moment, który nadchodzi w życiu wielu ludzi. Niektórzy mogą sobie pozwolić na nabycie auta w krótki czas po osiągnięciu pełnoletności i zdania egzaminu prawa jazdy, inni na swój prywatny pojazd czekają znacznie dłużej. Wszystkich natomiast obowiązują formalności — również po dokonaniu transakcji. A tych jest całkiem sporo. O czym szczególnie należy pamiętać?

Formalności po zakupie auta z salonu

Odbiór kluczyków do samochodu to dla wielu kierowców powód do wyjątkowej ekscytacji. Lada moment będą mogli zasiąść za kierownicą i przemierzać ulice swoim autem. Zakup pojazdu oraz podpisanie umowy nie oznaczają jednak końca formalności. Przed szczęśliwym nabywcą jeszcze sporo rzeczy do wykonania.

Przede wszystkim trzeba się upewnić, czy w przekazanej dokumentacji samochodu znajduje się ubezpieczenie OC oraz ważne badanie techniczne. Polisa przechodzi na nowego właściciela wraz z kupnem pojazdu i poza kwestię jego aktualności, warto się upewnić, czy ma specjalnych zapisków, które ograniczałyby możliwość korzystania z auta. Przed ruszeniem w trasę trzeba też sprawdzić, czy auto jest sprawne technicznie, a w przypadku kupna zimą upewnić się, czy opony letnie mają homologację zimową.

Ceny polis dla młodych kierowców bywają astronomiczne. Dlatego wielu młodych posiadaczy aut decyduje się na szybkie wypowiedzenie umowy OC po zakupie samochodu, a następnie skorzystanie ze zniżek wypracowanych przez bardziej doświadczonych członków rodziny: rodziców lub nawet dziadków. Na taki krok wyznaczonych zostaje 30 dni od dnia zakupu.

Dokumenty przy rejestracji samochodu sprowadzonego

Gdy kierowca sprowadza samochód, to obowiązuje go zgłoszenie zakupu w ciągu 30 dni od dnia dokonania transakcji. Kara za niewywiązanie się z tego zadania może być stosunkowo surowa. Przy rejestracji samochodu sprowadzonego należy złożyć plik rozmaitych dokumentów. Są to:

  • wniosek właściciela o rejestrację
  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych
  • dokument zakupowy – umowa kupna/sprzedaży, umowa darowizny, faktura VAT itp.
  • dowód tożsamości właściciela
  • dowód rejestracyjny pojazdu
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne
  • deklaracja AKC-U/S
  • karta pojazdu
  • aktualne ubezpieczenie OC
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego.
  • dowód odprawy celnej przywozowej (w przypadku, gdy samochód sprowadzono z kraju nienależącego do Unii Europejskiej)
  • tłumaczenie dokumentów sporządzonych w języku obcym na język polski (rzekładu musi dokonać tłumacz przysięgły)

Dokumenty dotyczące samochodu, które trzeba mieć

Jeszcze do niedawna po załatwieniu wszystkich spraw części dokumentów nie można ot tak po prostu schować do szuflady. Obowiązkiem było posiadanie ich w samochodzie z możliwością swobodnego wyciągnięcia w razie potrzeby. Dla wielu kierowców gromadzenie w pojeździe różnej papierologii było dość problematyczne. W związku z tym w ostatnich latach przepisy uległy zmianie.

W efekcie od 2021 roku nie musi mieć przy sobie żadnych dokumentów. Oczywiście to nie oznacza, że ma prawo nie posiadać ich w ogóle. Podstawą jest dowód osobisty (ewentualnie paszport), na bazie którego kontrola drogowa sprawdzi wszystko w kilka minut w elektronicznym systemie CEPiK. Brak ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego skończy się dotkliwą karą pieniężną, a kierowanie pojazdem bez uprawnień oznacza kłopoty z prawem.

Na wszelki wypadek warto mieć na podorędziu dokumenty pozwalające na szybką sprzedaż auta. Mowa tu o dowodzie rejestracyjnym pojazdu oraz dokumencie potwierdzającym ważność ubezpieczenia OC. Zaleca się, aby trzymać je w domu w miejscu, do którego będzie bezproblemowy dostęp. Mogą być schowane, lecz nie na tyle głęboko, aby w razie nagłej potrzeby zebranie ich nie stanowiło przesadnego kłopotu.

Kary za niedopełnienie formalności po zakupie auta

Formalności po zakupie samochodu jest całkiem sporo i należy je wszystkie wypełnić. Kara za niewywiązanie się z obowiązków może być surowa i kosztować kierowcę od 200 do 1000 złotych. Przedział ten dotyczy kilku przypadków, np. gdy kierowca po zakupie pojazdu nie poinformował o tym fakcie starosty w ciągu 30 dni od dokonania transakcji.

Na pomoc z obowiązkami formalnymi liczyć możemy niemal wyłącznie przy nabywaniu nowego auta w salonie. Dlatego tak istotne jest, aby przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy czy kupowaniu pojazdu z drugiej ręki pilnować terminów wyznaczonych przez prawo. Chociaż nie przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo na drodze, pod kątem finansowym to równie istotne jak zakup obowiązkowych rzeczy w samochodzie.

Kara pieniężna zostanie również nałożona na właściciela, który nabył auto sprowadzone z kraju niebędącego członkiem Unii Europejskiej i nie zarejestrował go w Polsce w ciągu 30 dni od dnia dokonania transakcji. Tymczasem łatwo sprawdzić, czy akcyza za samochód jest opłacona. Wymóg stanowi również zadbanie o aktualne ubezpieczenie OC. Jeżeli polisa wygasła i nie została wykupiona nowa, kierowca także poniesie konsekwencje. Jazda bez ubezpieczenia komunikacyjnego powyżej 30 dni równa się konieczności zapłacenia ponad 6000 zł!

Porady