3 December 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
Czy koło zapasowe jest obowiązkowe?

Dbając o stan techniczny naszego auta i własne bezpieczeństwo, powinniśmy posiadać wszelkie elementy obowiązkowego wyposażenia samochodu. Dla niektórych mocniejszym argumentem będzie oczywiście uniknięcie mandatu. Czy koło zapasowe jest obowiązkowe? Większość kierowców zapytanych o to co wchodzi w skład obowiązkowego wyposażenia auta, wymienia elementy takie jak trójkąt ostrzegawczy czy gaśnica samochodowa. I słusznie. Jednak czy to wszystko? Co z innymi elementami takimi jak apteczka pierwszej pomocy czy kamizelka odblaskowa?

Czy koło zapasowe jest obowiązkowe w samochodzie osobowym?

Zgodnie z rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku, jedynymi elementami obowiązkowego wyposażenia samochodu są gaśnica samochodowa i trójkąt ostrzegawczy. Za ich brak grozi mandat karny w wysokości nawet pięciuset złotych. Nie oznacza to, iż na tym powinna kończyć się lista sprzętu awaryjnego, który mamy w aucie. Bynajmniej, to dopiero początek!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, koło zapasowe nie jest zatem obowiązkowe, podobnie zresztą jak nie musimy wozić w samochodzie apteczki. Nalegamy jednak, aby zawsze mieć jest ze sobą, pozwoli na to wyjście z różnych, często nieprzewidzianych, sytuacji. Warto zaopatrzyć się również w apteczkę, linkę holowniczą, latarkę, zapasowe żarówki i bezpieczniki czy kamizelki odblaskowe. Lepiej dmuchać na zimne!

Co przemawia za wożeniem koła zapasowego?

Koło zapasowe może okazać się nieocenionym elementem wyposażenia naszego auta w sytuacjach nieprzewidzianych lub awaryjnych. Łatka w spreju nie zawsze załatwi sprawę pękniętej opony. Zakup koła zapasowego niesie za sobą szereg korzyści. Po pierwsze, jego wymiana jest stosunkowo prosta i poradzi sobie z nią nawet laik. Zapewnia nam ona również olbrzymi stopień bezpieczeństwa, gdyż w pełni zastępuje zwyczajne koło w eksploatacji. Chociaż na jednych oponach można jeździć nawet kilka lat, z każdym rokiem rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia usterek.

Co więcej, wymiana jednego z kół w naszym samochodzie na koło zapasowe praktycznie nie zmienia komfortu prowadzenia auta, różnica jest praktycznie nieodczuwalna. Bardzo dobrą informacją dla osób, którym się śpieszy lub lubią szybką jazdą jest to, iż poruszanie się na kole zapasowym dopuszczone jest z zachowaniem wszystkich maksymalnie dopuszczalnych prędkości. Tego samego nie można powiedzieć o zamiennikach koła zapasowego, czyli kole dojazdowym lub piance z zestawu naprawczego.

Jak bezpiecznie przewozić koło samochodowe

Nie każde auto ma specjalne miejsce na koło zapasowe. W związku z tym, warto również zapoznać się z prawidłowym sposobem przewożenia koła samochodowego. Niestety, nie wystarczy zwykłe upychanie go na siłę do bagażnika. Musimy zadbać o to, aby koło zapasowe przede wszystkim nie przeszkadzało nam w codziennej eksploatacji pojazdu oraz samej jeździe. Warto pamiętać też o jego wymianie po tym, kiedy zmienimy opony na zimowe.

Dodatkowe opony w takim przypadku należy włożyć do bagażnika i ułożyć je w pozycji poziomej. Jeśli nasz bagażnik ma bardzo małą pojemność i koło się nie zmieści, ostatecznym rozwiązaniem jest umieszczenie go na podłodze samochodu, tuż za oparciami przednich foteli. Najlepiej, żeby była to opona z homologacją zimową, czyli uniwersalna.

Pomimo tego, iż koszt koła zapasowego może wynosić nawet kilkaset złotych, warto zadbać o to, aby znalazło się ono na wyposażeniu naszego auta. Pamiętaj o złośliwości rzeczy martwych! Jeśli coś złego stanie się z oponą, zazwyczaj będzie to kilometry od cywilizacji, bez zasięgu w telefonie. W tym przypadku, koło zapasowe spłaci się natychmiast, a Ty oszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu!

Porady