20 July 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
Ewidencja CEPiK - czy warto tu być?

Chociaż bazy danych zbierające w jednym miejscu informacje o obywatelach naturalnie wzbudzają nieufność, wiele z nich jest naprawdę użytecznych. Historia pojazdu umieszczona w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców to jeden z takich przykładów. Co to jest CEPiK i jak z niego korzystać?

Co to CEPiK?

CEPiK to Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, czyli rządowa baza danych, w której zawarto wszystkie informacje o zarejestrowanych pojazdach i ich historii, właścicielach pojazdów oraz osobach mających odpowiednie uprawnienia do poruszania się po drogach. Utworzono ją w 1997 roku, ale jako zorganizowany system działać zaczęła już w XXI w. Od tego czasu służy jako podstawowe narzędzie do uzyskiwania informacji na temat uczestników ruchu drogowego i ich maszyn.

CEPiK to podstawowe narzędzie do zapewniania Polakom bezpieczeństwa na drodze, oczywiście zaraz obok gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego oraz nieobowiązkowej apteczki. Pomaga także władzom w sprawniejszym przeprowadzaniu podstawowych czynności prawnych związanych z motoryzacją. Dzięki kompleksowej kontroli pojazdów i ich historii udaje się nie tylko zapobiegać kradzieżom oraz wyłudzeniom ubezpieczeniowym i celnym, ale również szybciej wydawać prawo jazdy i rejestrować pojazdy.

Dzięki wprowadzeniu nowego systemu informatycznego CEPiK 2.0, który znacząco usprawnił działanie bazy ewidencyjnej, od 1 października 2018 roku możliwa jest już jazda bez dowodu rejestracyjnego i dokumentu poświadczającego posiadanie polisy OC. Służbom kontrolującym bezpieczeństwo na drodze wystarczy od teraz wyłącznie dowód osobisty kierowcy i prawo jazdy.

Kto może sprawdzić pojazd lub kierowcę w ewidencji?

Kto może sprawdzić pojazd lub kierowcę w CEPiK? Najczęściej czynią to służby odpowiadające za utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na drogach: policja, inspekcja transportu drogowego czy straż miejska. Dane zebrane w ewidencji służą również jako użyteczne narzędzie dla sądów, prokuratury, komorników sądowych czy rzeczoznawców.

Sprawdzenie pojazdu i kierowcy w CEPiK jest również prawem każdego obywatela Polski. Przez internet sprawdzimy m.in. dane z dowodu rejestracyjnego czy stan licznika z ostatniego badania technicznego. Cenną usługą jest też sprawdzanie liczby punktów karnych poprzez CEPiK. Wystarczy nam do tego wyłącznie posiadanie profilu zaufanego, a taka wiedza może się bardzo przydać – za przekroczenie punktów karnych grożą poważne konsekwencje!

Czemu warto znać historię pojazdu?

Z internetowej bazy danych warto skorzystać przede wszystkim przed tym, gdy chcemy kupić samochód używany. Pozwoli to zweryfikować informacje sprzedawcy co do danych technicznych pojazdu. Wystarczy wpisanie w CEPiK numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji pojazdu. Uniknąć możemy dzięki temu wielu przykrych niespodzianek przy kupnie auta z drugiej ręki, zwłaszcza gdy wzięliśmy na nie kredyt czy pożyczkę!

Ciekawą funkcjonalnością oferowaną przez zarządców CEPiK-u jest również Bezpieczny autobus, dzięki któremu przed wysłaniem dzieci na wycieczkę szkolną czy kolonie można bezproblemowo uzyskać informacje na temat stanu pojazdu. Nie tylko zapobiegnie to sytuacji, w której nasze dziecko miałoby jechać rozklekotanym gruchotem, ale da również komfort psychiczny tak potrzebny przy wypuszczaniu pociechy spod swojej pieczy.

Porady

Dodaj komentarz