19 October 2019

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy
Ewidencja CEPiK - czy warto tu być?

Chociaż bazy danych zbierające w jednym miejscu informacje o obywatelach naturalnie wzbudzają nieufność, wiele z nich jest naprawdę użytecznych. Historia pojazdu umieszczona w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców to jeden z takich przykładów. Co to jest CEPiK i jak z niego korzystać?

Co to CEPiK?

CEPiK to Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, czyli rządowa baza danych, w której zawarto wszystkie informacje o zarejestrowanych pojazdach i ich historii, właścicielach pojazdów oraz osobach mających odpowiednie uprawnienia do poruszania się po drogach. Utworzono ją w 1997 roku, ale jako zorganizowany system działać zaczęła już w XXI w. Od tego czasu służy jako podstawowe narzędzie do uzyskiwania informacji na temat uczestników ruchu drogowego i ich maszyn.

CEPiK to podstawowe narzędzie do zapewniania Polakom bezpieczeństwa na drodze. Pomaga także władzom w sprawniejszym przeprowadzaniu podstawowych czynności prawnych związanych z motoryzacją. Dzięki kompleksowej kontroli pojazdów i ich historii udaje się nie tylko zapobiegać kradzieżom oraz wyłudzeniom ubezpieczeniowym i celnym, ale również szybciej wydawać prawo jazdy i rejestrować pojazdy.

Dzięki wprowadzeniu nowego systemu informatycznego CEPiK 2.0, który znacząco usprawnił działanie bazy ewidencyjnej, od 1 października 2018 roku możliwa jest już jazda bez dowodu rejestracyjnego i dokumentu poświadczającego posiadanie polisy OC. Służbom kontrolującym bezpieczeństwo na drodze wystarczy od teraz wyłącznie dowód osobisty kierowcy i prawo jazdy.

Kto może sprawdzić pojazd lub kierowcę w ewidencji?

Kto może sprawdzić pojazd lub kierowcę w CEPiK? Najczęściej czynią to służby odpowiadające za utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na drogach: policja, inspekcja transportu drogowego czy straż miejska. Dane zebrane w ewidencji służą również jako użyteczne narzędzie dla sądów, prokuratury, komorników sądowych czy rzeczoznawców.

Sprawdzenie pojazdu i kierowcy w CEPiK jest również prawem każdego obywatela Polski. Przez internet sprawdzimy m.in. dane z dowodu rejestracyjnego czy stan licznika z ostatniego badania technicznego. Cenną usługą jest też sprawdzanie liczby punktów karnych poprzez CEPiK. Wystarczy nam do tego wyłącznie posiadanie profilu zaufanego, a taka wiedza może się bardzo przydać – za przekroczenie punktów karnych grożą poważne konsekwencje!

Czemu warto znać historię pojazdu?

Z internetowej bazy danych warto skorzystać przede wszystkim przed tym, gdy chcemy kupić samochód używany. Pozwoli to zweryfikować informacje sprzedawcy co do danych technicznych pojazdu. Wystarczy wpisanie w CEPiK numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji pojazdu. Uniknąć możemy dzięki temu wielu przykrych niespodzianek przy kupnie auta z drugiej ręki, zwłaszcza gdy wzięliśmy na nie kredyt czy pożyczkę!

Ciekawą funkcjonalnością oferowaną przez zarządców CEPiK-u jest również Bezpieczny autobus, dzięki któremu przed wysłaniem dzieci na wycieczkę szkolną czy kolonie można bezproblemowo uzyskać informacje na temat stanu pojazdu. Nie tylko zapobiegnie to sytuacji, w której nasze dziecko miałoby jechać rozklekotanym gruchotem, ale da również komfort psychiczny tak potrzebny przy wypuszczaniu pociechy spod swojej pieczy.

Porady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *