23 May 2024

Kredyt i leasing samochodowy - Kompendium wiedzy

Czy w Internecie można kupić samochód? To wygodne, bo możemy porównać wiele modeli i cen. I można to zrobić, pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku prostych zasad. Najważniejszą jest ostrożność. Jeśli chodzi o samochody używane, to należy przede wszystkim wystrzegać się podejrzanych okazji, trudno wierzyć by model auta kosztował połowę ceny przeciętnej. Albo jest to auto uszkodzone, albo mamy do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy. Nie powinniśmy też kupować samochodu bez sprawdzenia jego stanu technicznego, ani tym bardziej wpłacać zaliczki, jeśli tylko rodzą się jakiekolwiek podejrzenia co do wiarygodności sprzedawcy. Samochody nowe – tu także należy być ostrożnym, bo oszuści potrafią podszywać się pod oryginalne strony. Zabezpieczyć się można, korzystając wyłącznie z formularzy, dostępnych na stronach dealerów. Warto też pomyśleć o skorzystaniu z portali w rodzaju autosalon24.pl, który w imieniu klienta może znaleźć najlepszą na rynku ofertę, tak jeśli chodzi o modele nowe, jak i używane.

Samochody w Internecie z zasady są atrakcyjniejsze cenowo niż w salonie – jest to najprostsza zasada konkurowania. Jeżeli nie ma „przysłowiowej” kawy i atrakcyjnego sprzedawcy to jedyne czym można konkurować to właśnie cena. A jest to parametr zdecydowanie najważniejszy – zwłaszcza kupując na kredyt, czy w leasingu niższa cena zakupu mocno wpływa na wysokość przyszłych rat.

Obecnie w Internecie rynek aut podzielił się na trzy kategorie:

  1. auta używane – gdzie królują portale typu Otomoto, Allegro, czy Autotrader, ale w ten sposób można też kupić samochód z Niemiec.
  2. auta nowe z obligatoryjnym zakupem auta na kredyt – portale wyspecjalizowane w sprzedaży aut w kredycie dla osób fizycznych – oferujące pojazdy w bardzo dobrych cenach. Niestety klient często jest nieświadomy, że dobra cena jest wynikiem drogiego produktu finansowego – warto pamiętać, że przy kupnie takiego pojazdu powinniśmy kierować się wysokością ostatecznej raty kredytowej, a nie ceną zakupu,
  3. auta nowe – portale jak Autosalon24.pl wyszukujące dla klienta najlepszych ofert zakupu na rynku – współpracujące z dealerami w całej Polsce, na portalach tego klient wybiera auto jak w salonie – co więcej ma wszystkie marki w jednym miejscu i rozmawia z doradcami, którzy mają sporą wiedzą o rynku i o najlepszych ofertach dostępnych na rynku. Co więcej może (nie musi) skorzystać z dobrych ofert na finansowanie, czy ubezpieczenia.

Podsumowując:

Internet w swoim bogactwie wiedzy i informacji może być najlepszym doradcą – zarówno pod kątem danych o pojazdach, rzetelnej informacji jak i oferty. Musimy uważać jednak z kim rozmawiamy i czy nie padniemy ofiarą manipulacji. Pamiętajmy aby sprawdzić, czy dana strona jest wiarygodna – do kogo należy, jakie ma kapitały i z kim współpracuje (np. banki nie współpracują z podejrzanymi firmami).

Porady

Dodaj komentarz