Masz 16 lat i z zazdrością patrzysz na kierujących wypasionymi autami? Nie musisz się ograniczać do patrzenia – polskie prawo dopuszcza prowadzenie pojazdów przez szesnastolatków. Wystarczy zdać egzamin na prawo jazdy kategorii B1 i już się cieszyć z bycia kierowcą. No, może cieszyć się nie do końca, bo takie prawo jazdy zezwala na poruszanie się samochodami o wadze do 550 kilogramów. I tu pojawia się kłopot, bo nawet stary, poczciwy Maluch waży więcej. Co zatem zrobić? Można spróbować odchudzić auto tak, by mieściło się w kategorii wagowej, zajmują się tym przeróżne warsztaty. Ale można tez pokusić się o zakup samochodu nowego. Jest takich lekkich aut co nieco na rynku, a zdobyć to prawo jazdy można również, korzystając z pojazdu trzykołowego. Można się tylko zastanowić, czy szesnastolatek nie mógłby korzystać z samochodu na normalnych zasadach – przeciwnicy takiego rozwiązania argumentują, że młodych ludzi nazbyt często ponosi na drodze ułańska fantazja. I chyba coś w tym jest, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ubiegłym roku aż 22 procent wypadków spowodowali kierowcy najmłodsi, w wieku 18-24 lat. Cóż, przed taką fantazją lepiej się ustrzec.
Czym jest prawo jazdy B1?
Jest to zwykłe prawo jazdy uprawniające do kierowania trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie nieprzekraczającej 550kg, z wyjątkiem motocykla.
Aby otrzymać prawo jazdy B1 należy przejść kurs szkoleniowy składający się z części praktycznej o minimalnej liczbie godzin 30 godzin oraz teoretycznej o minimalnej liczbie 30 godzin. Egzamin składa się z części praktycznej, jak i teoretycznej.
Co ważne jednak, aby zdać na prawo jazdy kategorii B posiadając już prawo jazdy B1 wystarczy przejść krótki kurs praktyczny o minimalnej liczbie 20 godzin, a na egzaminie zdać tylko część praktyczną (nie teoretyczną).
Prawo jazdy B1 jest zatem ciekawą alternatywą dla prawka na skuter – A1. W końcu w aucie zawsze jest bezpieczniej, a i nie ma ograniczenia mocy.
Dostępnymi gotowymi autami na rynku dla posiadających prawo jazdy B1 są między innymi Microcary M.Go (w różnych wersjach) zaopatrzone w silniki diesla o pojemności 0,5 litra i 5cioma koniami mechanicznymi. Ciekawą alternatywą jest obecnie polski produkt ze stajni Rometa – elektryczny pojazd o nazwie Romet 4E.
Szukając wrażeń, a mając zasobny budżet – zawsze można kupić np. Caterhama za bagatela 130 tysięcy złotych (ale 6,1 do setki..).
Co ciekawe autami typu Microcar, czy Romet mogą jeździć już 14 latki!
Zgodnie z nowelizacją Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym do kierowania pojazdami typu Microcar wystarczy ukończone 14 lat i nowe prawo jazdy kategorii AM w wersji L6e lub 16 lat i prawo jazdy kategorii B1 w wersji L7e.
Drogi rodzicu – boisz się kupić swojemu dziecku skuter? Bezpieczniejsze jest autko! Oczywiście pozostaje odpowiedź na pytanie, czy jednak pojawienie się większej ilości powolnych pojazdów na drogach nie doprowadzi do stanu przedzawałowego już znerwicowanych polskich kierowców? No, ale w mieście jest przecież ograniczenie do 50..